Poradnik

Błędy popełniane podczas aranżacji małych mieszkań

Małe mieszkanie

Posiadacze niewielkich mieszkań, mają wbrew pozorom niełatwe zadanie z aranżacyjnego punktu widzenia. Mała przestrzeń wymusza na nas zastosowanie pewnych rozwiązań, aby całe mieszkanie było spójne stylistycznie, niebanalne, przytulne, ale także praktyczne i funkcjonalne. Czego w takim razie powinniśmy unikać, jako posiadacze małego wnętrza, jakie błędy popełniamy? W dzisiejszym artykule przybliżymy kilka najczęściej popełnianych błędów, tak abyście mogli ich uniknąć w swoich domach. Pozostawienie aranżacji przypadkowi, improwizacja.

Jak zacząć aranżować małe mieszkanie?

Małe wnętrza są bardzo wymagające, dlatego tak ważne jest, aby niczego nie pozostawiać przypadkowi. Cała aranżacja powinna być dokładnie przemyślana, tak aby nic nas nie zaskoczyło. Nie improwizujmy w tym przypadku. Działajmy konsekwentnie od początku do końca. Jeśli mamy takie możliwości finansowe, zdecydujmy się powierzyć to zadanie architektowi wnętrz. Jeśli nasz budżet jest ograniczony i musimy radzić sobie sami, zacznijmy od dokładnego zapoznania się z planem mieszkania. W internecie znaleźć możemy darmowe programy do aranżacji wnętrz. Większość z nich jest intuicyjna i dość prosta w obsłudze. Możemy przenieść projekt naszego wnętrza do programu i tam, zaplanować jego aranżację od a do z. Jeśli wszystko dokładnie przemyślimy, wymierzymy i zaplanujemy, nic nie powinno nas zaskoczyć w trakcie rzeczywistej aranżacji. Działając według ściśle określonego planu, łatwiej nam będzie nad wszystkim zapanować. Dokładne wymierzenie pomieszczeń, pozwoli nam uniknąć takich problemów, jak np. niemieszcząca się pralka w łazience, czy zbyt duży narożnik w salonie. Dzięki wcześniej przygotowanemu projektowi będziemy wiedzieli już na etapie planowania, czy zastosowanie pewnych rozwiązań, lub wybór mebli w konkretnych rozmiarach, będzie dobrym pomysłem, korzystnym dla naszego wnętrza. Jeśli przeraża nas wizja korzystania z programów komputerowych, możemy zrobić to nieco bardziej analogowo. Wystarczy ksero schematu naszego mieszkania, ołówek, gumka i możemy spróbować sami rozrysować nasz projekt. Ważne, żeby trzymać odpowiednią skalę i dokładnie wszystko mierzyć. Jeśli mamy wybrane kolekcje mebli, korzystajmy z opisów produktów, które znajdują się zarówno na stronach internetowych, jak i w katalogach. Tam podane są dokładne wymiary poszczególnych elementów. Mogą zdarzać się sytuację, w których okaże się, że dany mebel trzeba będzie wymienić na inny rozmiar, bądź całkowicie z niego zrezygnować. Dlatego zadbajmy o to, już w fazie projektu. Gdy meble do nas dotrą, nie chcemy niemiłych niespodzianek.
Nieodpowiednia kolorystyka w małym mieszkaniu

Jakie kolory do małego mieszkania?

Zdarza się nam słyszeć opinie, że kolorystka wnętrz to sprawa indywidualna. Każdy ma swój gust i wybiera takie kolory, wśród których czuje się najlepiej. Jest to poniekąd prawda, jednak posiadając małe mieszkanie, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jakich barw w nim użyjemy. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wybierając nieodpowiedni kolor, możemy stworzyć wrażenie, że dane pomieszczenie jest jeszcze mniejsze, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Kierujmy się zasadą, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, a ciemne je pomniejszają. Nie oznacza to, że całkowicie musimy zrezygnować z ciemnych odcieni w naszym mieszkaniu. W żadnym wypadku. Przemyćmy je w postaci akcentów kolorystycznych np. w dodatkach lub meblach, ale starajmy się, żeby całość pomieszczenia była utrzymana jednak w jasnej kolorystyce.

Brak światła słonecznego w małym mieszkaniu. Szczelne zasłanianie okien. Dekoracje okienne w małych pomieszczeniach. Mając niewielkie mieszkanie, możemy spodziewać się tego, że nie będzie one wystarczająco doświetlone. W związku z tym nie decydujmy się na ciężkie, mięsiste zasłony, ani grube firany. Im więcej światła słonecznego będzie wpadać do wnętrza naszego mieszkania, tym większe będzie wrażenie przestronności i przytulności w nim. Jeśli nam to nie przeszkadza, pozostawmy okna bez żadnych dekoracji, a jeśli już bardzo chcemy je udekorować, postawmy na delikatne, półprzezroczyste, jasne tkaniny, które dadzą wrażenie lekkości.

Meblościanka JET
846,00 
Meblościanka HUGO Sonoma
842,00 
BRUNO MAT meblościanka do salonu
732,00 
Zestaw Meblościanka + Komoda + Stolik kawowy ALVA
2 004,00 
Komoda LINK 80
648,00 
Komoda z witryną ARCO
738,00 
Komoda z wąskimi szufladami ARCO
885,00 
Komoda z szufladami HUGO Sonoma
687,00 
Zbyt masywne meble, wybierane do małych wnętrz

Jakie meble do małych wnętrz?

Bardzo często popełnianym przez właścicieli małych wnętrz błędem, jest wybieranie nieodpowiednich mebli. Zbyt duże, ciężkie stylistycznie meble, przytłoczą wnętrze. Cała uwaga skupi się na nich, a przestrzeń wokół stanie się wizualnie dużo mniejsza. Dobierajmy meble z głową. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się meble wielofunkcyjne, a także mobilne. Narożnik, na którym wygodnie usadzisz gości za dnia, nocą dzięki funkcji spania, stanie się wygodnym łóżkiem dla dwóch osób. Pufa może okazać się dobrym miejscem do przechowywania, a lekki stolik kawowy z łatwością przesuniesz w inne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba. Szukaj mebli, które da się złożyć, lub wykorzystać nie tylko ze względu na jedną funkcję. Skup się nie tylko na estetyce mebli, ale także ich funkcjonalności.

Źle dobrane oświetlenie

Jakie oświetlenie do małych wnętrz?

Często wychodzimy z założenia, że skoro nasze mieszkanie jest małe, to nie potrzebujemy w nim dodatkowego oświetlenia. Jeden centralny zwis oświetlający salon wystarczy. Otóż nie, nie wystarczy. Gra świateł potrafi zdziałać cuda nawet na niewielkiej przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu lamp czy kinkietów, będziemy w stanie optycznie wydłużyć nasze wnętrze, wyodrębnić jakąś jego część czy je uwypuklić, dzięki czemu stanie się ono większe. Pamiętajmy o odpowiednim doborze barwy światła. Miejsca pracy, oświetlajmy światłem o neutralnej barwie tam, gdzie chcemy stworzyć odpowiedni klimat, np. w sypialni, możemy zdecydować się na barwę ciepłą. Jeśli sypialnia jest także miejscem, w którym znajduje się biurko, doświetlmy je dodatkową lampką.

Stoliki nocne ARCO 667,00 
Stoliki nocne ARCO
707,00 
Szafka nocna LUXOR 20 z szufladami 282,00 
Stolik nocny FIGARO BIS biały
456,00 
Wersalka PORTO bez boków, granatowa
1 649,00 
Wersalka ŁÓDKA szara rozkładana
1 529,00 
Wersalka PRZYŚCIENNA brązowa
1 262,00 
Wersalka PORTO bez boków, szara 1 649,00 
Miszmasz, zbyt duży chaos

Jak nie przeładować małego wnętrza

Małe wnętrze to także ograniczone miejsce do przechowywania. Musimy mieć to na uwadze zarówno dekorując nasze mieszkanie, jak i robiąc pamiątkowe zakupy na wakacjach. Salon nie jest z gumy, nie rozciągnie się, a zakupione bibeloty trzeba będzie gdzieś postawić lub przechować. Im więcej zbędnych dodatków wprowadzimy do wnętrza, tym bardziej będzie wydawało się ciasne i zagracone. Więc jeśli pamiątki z wakacji, to może w postaci magnesu na lodówkę? Ograniczmy dekoracje do tego stopnia, żeby mieszkanie było schludne i łatwe w utrzymaniu czystości. Tą samą radą kierujmy się przy wyborze mebli. Stawiajmy na jakość, a nie na ilość. Pamiętajmy, że musimy w tym wnętrzu żyć i funkcjonować. Nie chcemy potykać się o zbędne meble.

Brak miejsca do przechowywania

Zadbajmy o odpowiednią ilość miejsc do przechowywania. Dobrze przemyślmy każde rozwiązanie, w małym mieszkaniu każdy dodatkowy centymetr miejsca, w którym będzie można coś przechować, jest na wagę złota. Unikaj najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji niewielkiego wnętrza i ciesz się funkcjonalnym i przytulnym mieszkaniem.