Poradnik

Czworonogi w domu. Jak ochronić meble przed zwierzętami?

Meblościanki

Czworonogi w domu. Jak ochronić dom, a zwłaszcza meble przed zwierzętami?

Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że decydując się na nowego członka rodziny, musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami tej decyzji. Nawracający bałagan oraz drobne zniszczenia, to codzienność posiadaczy czteronożnych pupili. Często nie tylko wszechobecne kłaczki z sierści drażnią oko właściciela kota czy psa, ale niestety też zniszczenia ścian, podłóg czy mebli. Mimo wielkiej miłości do zwierząt pragniemy także, aby nasze mieszkanie czy dom było utrzymane jak najdłużej w nienagannym stanie. Co więc zrobić, żeby nasz dom nie został zdewastowany przez ulubieńca rodziny, jak zabezpieczyć go przed uszkodzeniami?

Meble odporne na zwierzęta

Prawda jest taka, że nie istnieją meble, które będą w 100% odporne na zniszczenia dokonane przez zwierzęta. Można jednak wybrać takie, które będą na nie znacznie bardziej odporne.
Jaka kanapa do domu z psem, jaka kanapa do domu z kotem?
Jeśli chodzi o samą konstrukcję, dobrze, jeśli kanapa czy narożnik w domu, w którym są zwierzęta posiada wysokie nóżki, najlepiej wykonane z metalu. Dlaczego ma to znaczenie? Zwierzęta stosunkowo często przejawiają skłonność do obgryzania brzegów mebli. Jeśli zdecydujemy się na narożnik z tapicerowaną blendą, a nasz zwierzak postanowi „posmakować” nowego mebla, możemy być pewni, że bardzo szybko ulegnie on zniszczeniu. Jeśli mebel posiada wysokie nóżki, istnieje duża szansa, że zwierzak skupi się na nich. Jeśli są wykonane z mocnego, twardego materiału, raczej nie powinien pozostawić na nich żadnych śladów, które będą bardzo widoczne.

Jaki materiał obiciowy wybrać do domu ze zwierzętami?

Kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić, to materiał obiciowy. Posiadając kota czy psa, musimy liczyć się z dużą ilością sierści, która przyczepia się wszędzie, zwłaszcza do mebli. Zwierzaki często też zostawiają na materiałach mokre ślady śliny czy łapek. Wybierając więc materiał obiciowy na nasz wypoczynek, kierujmy się jego strukturą. Materiał powinien być odporny na przyczepianie się kłaczków, dobrze, żeby posiadał też powłokę hydrofobową i był łatwy do czyszczenia.

Producenci oferują wybór obić mebli tapicerowanych, w wielu materiałach, jakie powinni brać pod uwagę właściciele zwierząt?

Plecionki

Mocny, zwarty materiał, który utrudnia zwierzętom wczepienie pazur. Aby nie doszło do uszkodzenia czy wyciągnięcia nitek, musi być o naprawdę ciasno pleciony. Użycie tego typu materiału powoduje, że meble mają atrakcyjny wygląd, i jednocześnie są dużo odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Plusze

Przyjemne, eleganckie, ale wytrzymałe welury, których cechą charakterystyczną jest delikatny meszek. Są odporne na zwierzęce pazurki, dlatego drapanie jest im niestraszne. Dzięki temu, że posiadają krótkie runo, sierść zwierząt nie wczepia się w materiał i łatwo jest ją z niego oczyścić.

Szenile

Miłe w dotyku, a jednocześnie bardzo odporne na uszkodzenia czy zniszczenie materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości, co jest niezwykle ważne dla posiadaczy czworonogów.

Niezależnie od tkaniny obiciowej, na jaką się zdecydujemy ważne, żeby posiadała ona powłokę hydrofobową, która ograniczy wchłanianie wilgoci w materiał. Oznacza to, że jeśli nasz pupil podczas zabawy oślini kanapę, bądź uderzy w kubek z herbatą, który akurat trzymamy w ręku, a zawartość wyleje się nam na narożnik, powłoka sprawi, że materiał nie wchłonie płynu, dzięki czemu zyskamy czas na wytarcie go.
Dobrą ochroną przed zabrudzeniami naszych mebli jest okrycie siedzisk np. kocem, narzutą czy np. sztuczną owczą skórą, w zależności od naszego gustu. Sprawi to, że nawet gdy zwierzę będzie wylegiwało się na kanapie, to kocyk ochroni jej materiał przed bezpośrednim kontaktem z nim i ewentualnymi zabrudzeniami czy zniszczeniami.
Jeśli chodzi o meble jadalniane, zasada jest podobna co w przypadku wypoczynku. Dobrze, żeby elementy, które są w zasięgu zwierzaka jak np. nogi stołu czy krzeseł były wykonane z twardych, trudno ulegających zniszczeniu materiałów np. metalu.

Koty nie przepadają za zapachem cytrusów, więc wystarczy posmarować olejkiem eterycznym lub skórką z pomarańczy czy cytryny miejsca, które chcemy ochronić przed kocimi pazurkami.

Meblościanki są dostępne na rynku meblowym od lat. Z biegiem czasu jednak ich wygląd oraz charakter nabierały nowego, charakterystycznego dla danego okresu i mody sznytu. Zróżnicowanie stylizacyjne tych mebli pozwala nam dopasować je zarówno do bardzo klasycznego wnętrza, jak i zupełnie nowoczesnego. Meblościanki posiadające liczne witryny i przeszklenia, w których możemy wyeksponować zastawę stołową czy kryształy, to ukłon w stronę mody czasów PRL-u, z nutą nowoczesności. Meblościanki o prostych, geometrycznych formach, zbudowane z brył, sprawiają natomiast, że wnętrze wydaję się uporządkowane i czyste. Wszelkie zbędne rzeczy schowane są za drzwiami szafek.

Co zrobić z kablami, mając w domu zwierzę?

Posiadacze zwierząt muszą liczyć się z tym, że nie są one świadome niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą gryzienie kabli. Należy je zatem w miarę możliwości ukryć korzystając w tym celu z maskownic czy peszli.

Jak ochronić drzwi przed zwierzakiem?

Zarówno posiadacze psów, jak i kotów są narażeni na zniszczenia drzwi. Koty lubią sobie ścierać na nich pazurki, natomiast psy najczęściej próbują je otwierać, przez co ulegają one uszkodzeniom. Na rynku możemy znaleźć specjalne siatki zabezpieczające bądź naklejki sylikonowe, które mają dystansować drzwi od bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.

Chemia domowa, a zwierzęta

Posiadając w domu zwierzę, należy być bardzo przezornym, gdyż nigdy nie wiemy jaki pomysł może wpaść do głowy naszemu psiakowi. Warto więc zabezpieczyć całą chemię domową, jaką posiadamy, ukrywając ją w niedostępnych do zwierząt miejscach, bądź zamykanych szafkach czy pojemnikach, których nie uda się otworzyć łapką. Nigdy nie zostawiajmy środków drażniących w przypadkowych miejscach, do których jest łatwy dostęp.

Co zrobić z kablami, mając w domu zwierzę?

Posiadacze zwierząt muszą liczyć się z tym, że nie są one świadome niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą gryzienie kabli. Należy je zatem w miarę możliwości ukryć korzystając w tym celu z maskownic czy peszli.

Kilka praktycznych porad dla posiadaczy zwierząt domowych

Jeśli chcemy zminimalizować zniszczenia spowodowane przez naszych pupili, spróbujmy zorganizować im czas. Zainwestujmy w zabawki i gryzaki, na których skupią swoją energię. Starajmy się nauczyć je, aby spały w swoich legowiskach, a nie na kanapie czy łóżku. Zakupmy rolki, które pozwolą w łatwy i szybki sposób ściągać sierść z naszych mebli. Używajmy pojemników i zabezpieczeń, utrudniających dostęp do rzeczy, z którymi nie powinny mieć kontaktu. Wybierając podłogę postawmy na taką, która będzie miała bardzo wysoką klasę ścieralności, dzięki temu unikniemy nieestetycznych zarysowań. Jeśli chcemy mieć w domu dywan, wybierzmy raczej taki, który nie posiada długiego włosia, jest lekki, ze sztucznego materiału. Będzie go nam łatwiej prać i odkurzać. Dobrym rozwiązaniem jest także, zaopatrzenie się w robota sprzątającego, który regularnie będzie odkurzał powierzchnię podłogi w naszym domu.

Warto także pomyśleć o zakupie polisy i ubezpieczeniu swoich zwierząt, które pozwala nam uzyskać m.in. środki na leczenie po wypadku czy zwrot kosztów transportu w przypadku leczenie zwierzaka.