Poradnik

Czyszczenie i odtłuszczanie mebli

Tłuszcz osadzający się na meblach kuchennych w połączeniu z osadzonym kurzem to prawdziwa zmora dla osób, które lubią sprzątać swoje domy. Zwykłe środki czyszczące do mebli mogą nie być w stanie poradzić sobie z takimi plamami. Zwykle pomocne mogą być tu również metody rodzinne, które znane są od dziesięcioleci. Są nie tylko skuteczne, ale – nie bez znaczenia – ekologiczne.

 

Czym najlepiej myć, żeby nie uszkodzić mebli?

Do mycia używaj miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry). Gąbki, druciaki czy szorstkie szmatki mogą doprowadzić do zarysowania szafek, zwłaszcza tych lakierowanych na wysoki połysk. Jeśli systematycznie czyścisz szafki, wystarczą Ci środki, które na pewno masz w domu.

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są meble kuchenne, sięgnij po ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń. To uniwersalne rozwiązanie, które jest bezpieczne dla mebli i poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami.

Zanurz ściereczkę w płynie do prania i wyciśnij do sucha. Po wyczyszczeniu, szafkę można również wytrzeć suchą szmatką, aby zebrać nadmiar wody. Pod wpływem wilgoci meble mogą „pęcznieć” i odkładać się na krawędziach, dlatego nie należy czyścić szafki bardzo wilgotną ściereczką i nie pozostawiać na niej wody na długi czas.

 

Czym myć meble kuchenne bez płynu do mycia naczyń? 

Możesz wypróbować płyn do mycia szyb, mleczko do czyszczenia bez drobinek ściernych oraz chusteczki nawilżane do mycia kuchni. Jeśli obawiasz się, że środek może uszkodzić meble, zrób próbę w mało widocznym miejscu na niewielkiej powierzchni.

 

 

Jak czyścić meble kuchenne lakierowane?

Przede wszystkim całkowicie zapomnij o umyciu mebli. Po zamontowaniu nowej kuchni i usunięciu folii ochronnej lakier stwardnieje, co trwa około 30 dni. W tym okresie powierzchnia mebli jest szczególnie narażona na zarysowania, wgniecenia i inne uszkodzenia.

Na początek w ogóle zapomnij o ich myciu. Po zamontowaniu nowej kuchni i zdjęciu folii ochronnej lakier ulega utwardzeniu, co trwa ok. 30 dni. W tym czasie powierzchnia mebli jest szczególnie podatna na powstanie rys, wgnieceń i innych uszkodzeń.

Jak czyścić szafki kuchenne lakierowane przez pierwszy miesiąc?

Najlepiej przemywać je na sucho miękką ściereczką.

Po stwardnieniu farby szafek nie można czyścić silnymi detergentami, dlatego najlepiej usunąć zabrudzenia bezpośrednio przed wyschnięciem tłuszczu i zlaniem się z kurzem. Ponieważ może to uszkodzić powłokę lakierowanego frontu, do czyszczenia mebli nie należy używać odczynników zawierających alkohol, amoniak, aceton i ostre cząstki ścierne.

 

Czym umyć szafki w kuchniaby na długo zachowały estetyczny wygląd?

Meble lakierowane najlepiej czyścić regularnie, ale za pomocą łagodnych środków, np. wodą z płynem do naczyń. Do usuwania świeżych zabrudzeń wystarczy zwykła woda i miękka ściereczka.

 

 

 

Jak wyczyścić tłuszcz z mebli w trudnych przypadkach?

Zastosowanie octu na meblach

Jedną z najpopularniejszych domowych metod usuwania warstwy zalegającego tłuszczu z mebli jest zastosowanie octu. Najlepiej wlać go do butelki ze zraszaczem, następnie spryskać wszystkie zatłuszczone powierzchnie, odczekać kilka do kilkunastu minut, po czym zmyć wszystko czystą, suchą ściereczką lub miękką gąbką.

Zastosowanie sody oczyszczonej na meblach

Ten produkt jest szeroko stosowany w gospodarstwach domowych, może również odegrać dobrą rolę w usuwaniu uporczywych plam oleju na meblach. Zalecany przeze mnie stosunek to około 4 łyżek sody na 1 ciepłą wodę. Jednak przy czyszczeniu mebli należy uważać, aby gąbka lub ściereczka nie była zanurzona w wodzie, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mebli, zwłaszcza mebli wykonanych z drewna.

Zastosowanie amoniaku na meblach

Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po amoniak. Do małego garnka z wodą wlej 1 łyżkę 20% wody amoniakalnej. Taka mieszanina powinna doskonale poradzić sobie nawet z najbardziej uporczywym tłuszczem.

Czym myć meble z tłuszczu, jeżeli płyn do naczyń i domowe sposoby zawiodą?

 Możesz sięgnąć po specjalny środek odtłuszczający do mebli, przystosowany do konkretnego rodzaju powierzchni – płyt lakierowanych, laminatu, drewna i forniru drewnianego. Po spryskaniu brudnego miejsca odczekaj kilka minut i dopiero potem zacznij czyścić.