Poradnik

Idealna meblościanka do salonu

Meblościanka BERGA w kolorze Sonoma
Meblościanki

Jak wybrać meblościankę do salonu?

Meblościanki to meble, które dzięki dużej ilości brył i różnorodnej kompozycji wpisują się bardzo dobrze w wiele wnętrz. Dzięki swojej kompaktowej budowie swietnie sprawdzają się zarówno w większych, jak i całkiem małych pomieszczeniach. Mnogość dostępnych na rynku styli, w jakich są dostępne, pozwala nam dopasować mebel do niemalże każdego wnętrza. Meblościanka to mebel skupiający w sobie zazwyczaj szafkę RTV oraz szereg okalających ją dodatkowych szafek, regałów czy półek, tworzących jedną całość. Oferowane przez producentów meblościanki posiadają bardzo zróżnicowane rozmiary, od naprawdę małych zestawów, przez dużo bardziej rozbudowane. Dużym udogodnieniem jest to, że często dane serie mebli pojawiają się w przeróżnych konfiguracjach np. większe lub mniejsze bryły szafek, wyższe lub niższe regały czy witryny do wyboru. Pozwala nam to dużo lepiej dopasować mebel do wnętrza naszego pomieszczenia.

Największa popularność meblościanek w Polsce przypadła na 70 i 80 lata, XX wieku, przez ostanie dziesięciolecia mebel ten stracił na popularności, żeby właśnie teraz przeżyć swoją drugą młodość! Architekci wnętrz coraz częściej w swoich aranżacjach stawiają na meblościanki.
Jeśli więc także jesteś fanem meblościanek, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować, właśnie w tym artykule postaramy się Ci pomóc.

Planowanie przestrzeni w naszym salonie. Jaką wielkość powinna mieć meblościanka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wielkość meblościanki, na jaką możemy sobie pozwolić, jest uzależniona od dostępnej przestrzeni jaką dysponujemy. W związku z tym pierwsze co powinniśmy zrobić, decydując się na zakup tego typu mebla, to dokonanie pomiaru miejsca, w którym zostanie on ustawiony. Należy dokładnie wymierzyć długość, szerokość oraz głębokość mebla, aby uniknąć przykrej niespodzianki, sprawdźmy, czy szafka RTV jest odpowiedniej wielkości, jeśli posiadamy już telewizor oraz sprzęt RTV, aby nie okazała się ona zbyt mała lub duża. Powinniśmy też dobrze przemyśleć czy konstrukcja meblościanki powinna posiadać szafki zamykane, czy może bardziej zależy nam na otwartych półkach, czy witrynach lub gablotach, a może jednym i drugim. Pamiętajmy, że im więcej zamkniętych szafek będzie posiadała meblościanka, tym całość wyda się optycznie cięższa. Meble z dużą ilością otwartych półek czy przeszklonymi witrynami, zdają się wizualnie„lżejsze”.

Przyjrzyjmy się sprawie, pokazując różnice na podstawie konkretnych przykładów.

Meblościanka KATIA,

Meblościanka KATIA składa się z czterech elementów: dwóch komód, szafki RTV oraz półki. Fronty zarówno obu komód, jak i szafki RTV są zamykane. Dzięki półce przewidziane jest też miejsce dla rzeczy, które będziemy chcieli pozostawić wyeksponowane, natomiast całą resztę, możemy ukryć przed wzrokiem gości w komodach. Zestaw ten idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których brakuje nam miejsca do przechowywania, natomiast niekoniecznie da nam możliwość wystawienia na pierwszy plan np. piękniej zastawy stołowej czy kolekcji szkła.

Meblościanka BERGA

Meblościanka ta posiada witrynę, szafkę RTV, regał z dwiema otwartymi półkami oraz jedną zamkniętą szafką, a także półkę, połączone w jedną, zwartą całość. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym stawiamy na wyróżnienie atrakcyjnych przedmiotów, które posiadamy. Całość wydaję się lekką, kompaktową formą. Wybór mebla, jakiego dokonamy uzależniony jest od naszych osobistych preferencji oraz potrzeb.

Jaki kolor i styl meblościanki wybrać?

Gdy wiemy już, jakie wymiary ma mieć nasza meblościanka i jaka powinna być jej konstrukcja, czas zastanowić się nad tym, w jakim powinna być stylu, oraz jaki ma mieć kolor i rodzaj wykończenia. Styl każdego mebla, jaki wybieramy do naszego wnętrza, narzuca nam to, jak zostało ono wykończone. Chodzi o to, żeby zachować w nim spójność i nie wprowadzać zbędnego chaosu. Producenci bardzo często oferują nam wiele różnych opcji dla tego samego mebla, dzięki temu możemy zmieniać nie tylko kolory frontów czy korpusu, ale także wybrać czy wolimy dany mebel w wykończeniu matowym, czy z połyskiem. Zaletą tego typu zabiegu jest możliwość idealnego spersonalizowania mebla pod nasze potrzeby i gust. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka meblościanka wpasuje się w nasze wnętrze, wybierzmy prosty, ponadczasowy model, który ożywimy już we wnętrzu za pomocą stylowych dodatków i kwiatów oraz światła. Boczne ciepłe światło doda przytulności, natomiast diody LED sprawią, że mebel stanie się bardziej nowoczesny. (TIP: Bardzo ciekawy efekt uzyskamy podświetlając ledowymi diodami szklane pólki. Ustawione na nich kieliszki czy szklanki zyskają nowy charakter, dzięki grze światłocienia, a całość stanie się bardzo efektowna i luksusowa).

Jak zaaranżować meblościankę?

Meblościanki są dostępne na rynku meblowym od lat. Z biegiem czasu jednak ich wygląd oraz charakter nabierały nowego, charakterystycznego dla danego okresu i mody sznytu. Zróżnicowanie stylizacyjne tych mebli pozwala nam dopasować je zarówno do bardzo klasycznego wnętrza, jak i zupełnie nowoczesnego. Meblościanki posiadające liczne witryny i przeszklenia, w których możemy wyeksponować zastawę stołową czy kryształy, to ukłon w stronę mody czasów PRL-u, z nutą nowoczesności. Meblościanki o prostych, geometrycznych formach, zbudowane z brył, sprawiają natomiast, że wnętrze wydaję się uporządkowane i czyste. Wszelkie zbędne rzeczy schowane są za drzwiami szafek.
Meblościanka JET 846,00 
Meblościanka HUGO Sonoma 842,00 
BRUNO MAT meblościanka do salonu 732,00 
Zestaw Meblościanka + Komoda + Stolik kawowy ALVA 2 004,00 
Zestaw Meblościanka + Komoda + Stolik kawowy ALVA 2 334,00 

Jeśli chcemy uzyskać harmonijne i spokojne wnętrze, wybierajmy meble w stonowanych barwach. Jeśli natomiast chcemy nadać wnętrzu charakteru i podkreślić tę część pomieszczenia, w której znajduje się meblościanka, postawmy na kontrasty. Ciemnogranatowa ściana w takim przypadku da wspaniałe tło dla białej „kubełkowej” meblościanki, jasna ściana natomiast rewelacyjnie podbije meble w mocnych kolorach.

Jeśli poszukujecie idealnej meblościanki do Waszego domu, zachęcamy do zagłębienia się w ofertę, jaką przygotował dla Was sklep https://meblewawrzyniak.pl/. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami.