Poradnik

Jadalnia szyta na miarę Twoich potrzeb.

Jadalnia

Jak urządzić jadalnię?

W dzisiejszych czasach jadalnia rzadko kiedy funkcjonuje już, jako osobne pomieszczenie. Coraz większą popularność zyskują mieszkania i domy, projektowane w myśl trendu „open space”, czyli otwartej przestrzeni. Powierzchnia mieszkalna dzielona jest na umowne strefy funkcjonalne, nie korzystając przy tym ze ścian działowych. W związku z tym jadalnia, według gustu i uznania inwestora, może przynależeć zarówno do kuchni, jak i salonu. Współczesna jadalnia często pełni też funkcje dodatkowego miejsca pracy, szczególnie kiedy nie posiadamy odrębnego biura. Jak więc urządzić jadalnie, aby była piękna i funkcjonalna? Jakie trendy obowiązują w obecnym sezonie?

Jadalnia jest miejscem, które powinno być uszyte na miarę naszych potrzeb. Co to oznacza? Oznacza to, że jej wielkość oraz aranżacja musi być dobrze przemyślane. Na jej ostateczny wygląd, będzie miał wpływ nie tylko nasz gust i upodobania, ale wziąć pod uwagę musimy także przestrzeń, jaką jesteśmy w stanie pod nią wygospodarować. Planowanie jadalni zacznijmy więc od określenia, w jakiej części mieszkania czy domu, chcemy, aby się ona znajdowała, a także jakie powinna mieć wymiary.

Jak określić rozmiar jadalni?

Określając ostateczny wygląd jadalni, powinniśmy wziąć pod uwagę ilość domowników, jak często organizujemy spotkania i gościmy przy stole jadalnianym znajomych, bądź rodzinę, czy stół ma służyć nam także do pracy? Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, będziemy w stanie mniej więcej, określić, jakiej jadalnie potrzebujemy. Czy ma być ona raczej niewielkich rozmiarów, przeznaczona dla 2 lub 4 osób, a może duża, rodzinna na 6,8 czy 12 miejsc? Czy powinna być bardziej ustronna, ponieważ będzie służyła także, jako zastępcze biuro czy miejsce nauki dla dzieci, czy może znajdować się blisko salonu i telewizora?
Zanim poczynimy jakiekolwiek zakupy, do naszej nowej jadalni ustalmy budżet, jakim będziemy dysponować. Pozwoli nam to określić w jakiej grupie cenowej, będziemy szukać mebli oraz dodatków.

Oddzielna jadalnia

Stół do jadalni SKANDYNAWIA
1 240,00 
Stół S3 do salonu jadalni rozkładany
1 178,00 

Jadalnia urządzona w odrębnym pomieszczeniu to rozwiązanie dla osób dysponujących dużą przestrzenią. Jest to rozwiązanie dla domu, w którym często odbywają się przyjęcia, a posiłki są celebrowane przez długi czas. Zazwyczaj jest to pomieszczenie, w którym znajdziemy bardzo duży stół, z dużą ilością krzeseł, nad którym wisi pokaźny oraz zdobny żyrandol. W jadalni poza stołem z krzesłami nie znajdziemy raczej wielu innych mebli, zazwyczaj, jeśli decydujemy się na dodatkowe meble, będą to barek na alkohol bądź zgrabna witryna, na szkło czy zastawę. Sam wystrój jest zależy od indywidualnego gustu inwestora. Jedni preferują jasne, schludne, minimalistyczne wnętrza, inni zaś nowoczesne, nieco loftowe.

Kuchnia z jadalnią czy salon z jadalnią?

Jeśli decydujemy się na opcję połączenia jadalni z kuchnią czy salonem powinniśmy pamiętać, że całość wnętrza powinna być spójna. Podział wnętrza ma być dokonany ze względu na funkcję, jaką dana część ma spełniać, a nie styl. Znaczy to, że jeśli nasz aneks kuchenny jest urządzony w stylu glamour, to zarówno jadalnia, jak i salon powinny nawiązywać do niej wystrojem.

Kuchnia z jadalnią

Połączenie kuchni z jadalnią to idealne rozwiązanie dla rodzin, które lubią gotować, a jednocześnie brać udział w rodzinnych rozmowach, które toczą się przy stole. To również trochę mniej atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, ale idealne dla domowników. Sprawdzi się w domach, w których nie zbyt często organizowane są przyjęcia bądź spotkania. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie jesteśmy zmuszeni do dalekiego wędrowania z zastawą oraz przygotowanymi potrawami. Wszystko znajduje się niemalże w zasięgu ręki. Minusem takiego rozwiązania może być widok na pozostawiony podczas gotowania rozgardiasz czy brudne naczynia. Są osoby, które może to drażnić.

Salon z jadalnią

Połączenie salonu z jadalnią jest nieco bardziej eleganckim rozwiązaniem. W większości domów czy mieszkań największą uwagę skupia się podczas aranżacji, właśnie na salonie. Jest to miejsce najbardziej reprezentatywne, gdzie chętnie podejmujemy gości. Połączenie salonu z jadalnią, sprawia, że posiłkom spożywanym tam, towarzyszy nieco bardziej podniosła atmosfera. Nie otrzymujemy widoku na kuchnię, a na piękny salon. Możemy spożywać posiłek, jednocześnie kontemplując piękne wnętrza. Jest to lepsze rozwiązanie, jeśli myślimy o częstym podejmowaniu gości oraz przyjęciach. Jeśli chodzi o słabsze strony takiego połączenia stref, to zdecydowanie jest nim nieco utrudnione codzienne korzystanie przez domowników. W takim przypadku warto zastanowić się również na wyspą w obrębie aneksu kuchennego lub małym stolikiem śniadaniowym z czterema krzesłami, przy którym wypijemy kawę, czy zjemy szybkie śniadanie.

Jakie meble do jadalni?

Przede wszystkim zacznijmy od rzeczy najpotrzebniejszych i niezbędnych do powstania jadalni. Pierwszym zakupem, jakiego dokonamy powinien być stół oraz krzesła, a także oświetlenie. Wszelkie dodatki, które będą miały na celu upiększenie wnętrza, możemy dokupywać stopniowo. Jest to także istotna wskazówka w przypadku, kiedy mamy ograniczony budżet. Bez stołu czy krzeseł, nasza jadalnia nie zaistnieje, natomiast wazony, kwiaty czy świece, możemy dokupić w każdej chwili.
Wielkość stołu oraz ilość krzeseł dopasowujemy do naszych potrzeb, oraz możliwości. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, a model naszej rodziny to 2+2, zdecydujmy się na cztery krzesła oraz okrągły stół niewielkich gabarytów, ale z możliwością powiększenia go. W przypadku kiedy okazjonalnie przyjdzie nam zorganizować niewielkie przyjęcie, możemy rozłożyć nasz stół do niezbędnych, aby pomieścić wszystkich rozmiarów, a także dokupić składane krzesła które, kiedy nie będą nam już potrzebne, złożymy i łatwo przechowamy w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu.
Jeśli dysponujemy zaś dużą powierzchnią, śmiało możemy zdecydować się na stół o większych wymiarach i np. 6 lub 8 krzeseł. Prawidłowa kolejność wyboru mebli zaczyna się od stołu. Mając już stół, jesteśmy w stanie zmierzyć ile krzeseł z danego modelu, zmieści się przy nim. Pamiętajmy, aby nie upychać na siłę większej ilości krzeseł, niż jest to zalecane, ponieważ nie będzie to atrakcyjnie wyglądało, a także znacznie obniży komfort korzystania z naszej jadalni. Goście będą obijać się o siebie krzesłami ani nie będą mogli swobodnie się poruszać. Wybierając krzesła, warto zwrócić uwagę na to jak są zbudowane, jaki mają kształt, czy są wygodne oraz, czy posiadają podłokietniki. Wersja z podłokietnikami jest nie tylko modna, ale także nieco bardziej komfortowa niż klasyczne modele, które takich podłokietników nie posiadają. Krzesła powinny mieć też odpowiednią wysokość. Nie mogą być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie, gdyż także wpłynie to na komfort ich użytkowania.
Wybierając oświetlenie pamiętajmy o tym żeby było dobrane odpowiednio do pomieszczenia, oraz zamontowane na odpowiedniej wysokości. Również moc oraz barwa, muszą być przemyślane. Powinno doświetlać jadalnie, ale nie może być zbyt rażące.

Zastosuj się do naszych wskazówek, a unikniesz wielu często popełnianych podczas aranżacji jadalnie, błędów. Powodzenia!