Poradnik

Jak czyścić meble drewniane?

Loft Jadalnia

Aby nasze meble wyglądały nienagannie i służy nam przez długie lata, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację, czyli wykonywanie zabiegów, które mają na celu przedłużenie żywotności oraz utrzymanie ich dobrego stanu wizualnego.


Pierwsze co powinniśmy wiedzieć żeby dobrać odpowiednią metodę konserwacji mebla, to materiał, z jakiego został wykonany. Zazwyczaj meble wykonywane są z litego drewna lub płyty melaminowanej, fornirowanej, laminatu czy płyty MDF.

Meble drewniane

Meble wykonane z litego drewna są ponadczasowe i trwałe. Wprowadzają do wnętrz niezwykły klimat. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbamy, a będą z nami przez lata. Musimy jednak pamiętać o tym, że meble drewniane są zazwyczaj przez producenta zabezpieczane środkami na bazie składników naturalnych. Powoduje to, że z upływem czasu nieco zmienia się ich barwa czy stopień nabłyszczenia. Jednocześnie są to meble, które najłatwiej poddać renowacji. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, meble drewniane nie lubią kontaktu z wodą. Impregnaty, którymi są pokryte, wprawdzie zabezpieczają je w dużym stopniu przed uszkodzeniami związanymi z zawilgoceniem, nie gwarantują jednak one 100% ochrony. W związku z czym należy tego unikać. Bardzo łatwo można narazić swoje meble na przebarwienia. Jeśli zdarzy nam się rozlać czerwone wino czy sok, należy jak najszybciej usunąć powstałą plamę. Tak samo szybko reagujemy, jeśli na powierzchni lakierowanego mebla zobaczymy odprysk Należy go, jak najszybciej naprawić. W innym przypadku łuszcząca się plama lakieru zacznie się z czasem powiększać.

Przykładowe meble z naturalnego drewna:

Stół S12 do salonu jadalni rozkładany
1 343,00 

Meble z płyty melaminowanej

Meble z płyty melaminowanej, czyli połączenia surowej płyty wiórowej lub płyty MDF i ozdobnej warstwy dekoracyjnej pokrytej żywicą termoutwardzalną, należy regularnie przecierać z kurzu. Do ich pielęgnacji zalecane jest stosowanie miękkich ściereczek, suchych lub lekko wilgotnych. Nie należy stosować gąbek ani materiałów szorstkich, gdyż mogą łatwo ulec zarysowaniu. Nie zaleca się też stosowania rozpuszczalników ani środków na bazie acetonu, wybielaczy, środków nabłyszczających ani żadnych innych środków chemicznych z wyjątkiem takich, które są dedykowane powierzchniom delikatnym.

Meble z fornitu lub okleiny naturalnej

Fornir i okleina naturalna, podobnie, jak drewno lite, należy czyścić używając do tego celu, jak najmniejszej ilości wody. To złota zasada, o której powinieneś pamiętać, jeśli chcesz przez długie lata cieszyć się pięknem swoich mebli. Unikaj mycia ich, używając do tego obfitych ilości wody oraz dbaj o to, aby nie pozostawiać ich w miejscach, gdzie będą narażone na kontakt z nią.

Przykładowe meble z okleiny naturalnej:

Stół do salonu jadalni rozkładany S19
1 467,00 
Stół do salonu jadalni rozkładany S20
1 381,00 
Stół KARO do salonu jadalni rozkładany
2 891,00 

Meble z płyty laminowanej

Laminat możemy pielęgnować, stosując w tym celu mleczka czy spraye, które posiadają właściwości antystatyczne. Pozwolą one ograniczyć przywieranie kurzu i pyłków do mebla. Należy jednak zwrócić uwagę czy producent środka, którego zdecydowaliśmy się użyć, przeznaczył go do tego typu powierzchni.

Przykładowe meble z płyty laminowanej:

BRUNO MAT meblościanka do salonu
732,00 
Stół do jadalni SKANDYNAWIA
1 240,00 

Meble z płyty MDF

Do pielęgnacji mebli wykonanych z płyt MDF, nie zaleca się stosowania środków zawierających w swoim składzie wosku. Tak jak w przypadku mebli wykonanych z płyty melaminowanej, forniru czy litego drewna, powinno się stosować ściereczki wykonane z bawełny czy mikro włókien. Do mebli wykonanych z płyt MDF, dozwolone jest używanie niewielkich ilości wody z dodatkiem mydła. Po umyciu mebla dobrze jest wypolerować go szmatką o gładkiej powierzchni, aby nie pozostały na nim brzydkie smugi.

Przykładowe meble wykonane z płyty MDF:

Stół S10 do salonu jadalni rozkładany
1 100,00 
Stół S6 do salonu jadalni rozkładany
898,00 
Stół S7 do salonu jadalni rozkładany
955,00 
Zestaw stołowy stół i 4 krzesła BOSS IV
1 210,00 

Niezależnie od tego, z którego z wymienionych powyżej tworzywa wykonane są nasze meble, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Aby uniknąć powstawania na meblu brzydkich plam, wybrzuszeń, przypaleń czy przebarwień, unikaj narażania mebli na kontakt z wysokimi temperaturami.
  • Żaden rodzaj mebli drewnianych nie lubi się w wilgocią.
  • Należy pamiętać, żeby przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka pielęgnacyjnego na cały mebel, wykonać próbę na niewielkiej, niewidocznej powierzchni mebla. Dzięki temu unikniesz jego zniszczenia, gdyby okazało się, że źle koresponduje z użytym preparatem.
  • Pamiętajmy, aby nie używać żadnych ostrych narzędzi bezpośrednio na drewnianych powierzchniach. Zabezpieczajmy je różnego rodzaju deskami czy podkładkami. Nie szorujemy i nie wycieramy mebli gąbkami o szorstkiej powierzchni.
  • Do czyszczenia i pielęgnacji mebli stosujemy środki tylko do tego przeznaczone.

Stosując się do naszych porad, przedłużycie Państwo żywotność swojego mebla oraz będziecie się znacznie dłużej cieszyć jego pięknym wyglądem.

logo
Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.