Poradnik

Jak dbać o skórzane meble, aby były piękne przez lata?

Dlaczego warto wybrać skórzane meble?

Meble wykonane z naturalnych skór, choć nie należą do tanich, to są zdecydowanie warte swojej ceny. Ich klasyczne piękno pasuje do wielu stylów w aranżacji wnętrz. Będą one ładnie się prezentować zarówno w klasycznym wnętrzu urządzonym w stylu pałacowym, jak i w domu rustykalnym, a także designie modernistycznym.

Skórzane meble są produktami uniwersalnymi i ponadczasowymi, które nigdy nie wychodzą z mody. Dzięki temu bez problemu wpasujesz je w wystrój wnętrza nawet po jego całkowitej metamorfozie.

Skóra naturalna to materiał niezwykle odporny. Rzadko zdarzają się jego poważniejsze uszkodzenia. Zwykle po latach użytkowania pojawiają się jedynie drobne przetarcia, a w przypadku skór kolorowych odbarwienia. Można je jednak poddać renowacji specjalistycznymi preparatami, dzięki czemu odzyskają swój dawny blask.

Jedną z zalet mebli skórzanych jest ich naturalność. Jednak nie wszyscy są zwolennikami skór zwierzęcych.

Alternatywą dla skór naturalnych są te syntetyczne, których walory estetyczne są równie duże. Dobrej jakości meble z tak zwanej ekologicznej skóry prezentują się równie pięknie, jak te wykonane z naturalnej. Ponadto także są bardzo trwałe. Wymagają one nieco innej pielęgnacji i konserwacji, ale nie jest ona trudna.

Sofa HONORATA trzyosobowa beżowa 2 748,00 

Meble skórzane to bardzo eleganckie i trwałe rozwiązanie. Stanowią one klasykę pasującą niemalże do każdego wnętrza. Są ponadczasowe i wytrzymałe, Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, to posłużą nam przez długie lata. Meble skórzane możemy skutecznie i bezpiecznie czyścić zarówno specjalistycznymi środkami do pielęgnacji mebli, jak i sprawdzonymi ekologicznymi domowymi sposobami. Dowiedz się, jak pielęgnować meble skórzane, aby były piękne przez lata.

Skórzane meble. Czyszczenie i pielęgnacja.

Meble skórzane wykonane są w większości z jednobarwnych gładkich skór, które farbuje się powierzchniowo. Materiał taki jest matowy lub lekko błyszczący. Czyszczenie i pielęgnacja skórzanych mebli- zarówno tych z naturalnej, jak i ekologicznej skóry- nie jest trudne. Pamiętajmy jednak, aby robić to regularnie, bo to da nam gwarancję, że będą one nam służyć przez długie lata i pięknie się prezentować.

Czyszczenie mebli skórzanych w dwóch prostych krokach przebiega następująco:

1. Odkurzanie mebli skórzanych.

Na meblach skórzanych, podobnie jak na wszystkich innych będzie osadzać się kurz. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec temu naturalnemu zjawisku. Jednakże ogromną zaletą mebli skórzanych w porównaniu do tych tapicerowanych innymi materiałami, jest to, że kurz osadza się jedynie na powierzchni skórzanego mebla i nie wnika w niego głębiej, dzięki czemu łatwo go usunąć.

Odkurzanie mebli ze skóry naturalnej i ekologicznej przebiega tak samo. Możemy użyć do tego odkurzacza. Pamiętajmy wtedy, aby posługiwać się końcówką z miękkim włosiem i delikatnie przesuwać ją po powierzchni mebla. Świetnie sprawdzi się też klasyczna skurzawka z tak zwanych piórek, czy po prostu niezawodna sucha ściereczka z mikrofibry.

Takie odkurzanie mebli dobrze wykonać raz w tygodniu.

2. Czyszczenie i konserwacja mebli skórzanych.

Sposób czyszczenia mebli skórzanych zależy od tego, czy są one wykonane ze skóry naturalnej, czy z tej ekologicznej.

Meble ze skóry naturalnej takie jak sofa, kanapa, fotel czy pufy możemy umyć zwykłą wodą z mydłem. Ważne, aby było to jak najbardziej naturalne mydło niezwierające żadnych chemicznych dodatków ani substancji zapachowych. Najlepiej sprawdzi się klasyczne szare mydło w płatkach.

Powierzchnię mebla przecieramy dokładnie zmoczoną w roztworze wody z mydłem ściereczką lub gąbką. Do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków możemy użyć miękkiej szczoteczki do zębów.