Poradnik

Jak odświeżyć stare meble w 3 prostych krokach?

Co zrobić, jeśli nasze stare meble są już nieco podniszczone, a budżet nie pozwala aktualnie na zakup nowych? Nie warto załamywać rąk bowiem stare meble, można z powodzeniem samodzielnie odświeżyć. Wyczyszczone, polakierowane lub pomalowane i z nowymi okuciami meblowymi będą wyglądać jak nowe. Jeżeli meble nie są zdewastowane, a jedynie dotknięte nieco zębem czasu, wówczas bez problemu samodzielnie wykonamy ich renowację.

Najwygodniej będzie zająć się renowacją mebli przy okazji odświeżania mieszkania, ale możemy to zrobić również niezależnie od remontu. Nie jest to trudna praca. Czas, jaki będzie trzeba poświęcić na odświeżenie starych mebli, zależy od ich wielkości oraz ilości, a także od stopnia ich zniszczenia i od tego, jaki wygląd chcemy im nadać. Możliwości są ogromne- możemy po prostu odświeżyć meble w ich pierwotnym stylu i przywrócić im dawną świetność lub całkowicie odmienić ich oblicze. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać renowację starych mebli.

Renowacja starych mebli – opłacalność?

Jeśli ogólny stan mebli jest dobry to zawsze warto. Za meble w dobrym stanie uważamy takie, które nie noszą wyraźnych śladów dewastacji takich jak duże dziury, połamane elementy, pourywane zawiasy i bardzo mocno zniszczona powierzchnia.

Oczywiście renowacja bardzo zniszczonych mebli w większości przypadków również jest wykonalna, jednak tutaj trzeba się już liczyć ze sporymi wydatkami, dużym nakładem czasu, a być może również z koniecznością skorzystania z usług specjalistycznej firmy oferującej renowacje mebli. Ma to więc sens jedynie wtedy, gdy posiadamy rzadki i cenny antyk.

Bez problemu za to odświeżymy meble, które są jedynie zabrudzone, poszarzałe, wyblakły, łuszczy się na nich lakier lub farba. Z łatwością wymienimy też na nowe wszelkie uchwyty czy zamki meblowe w szafach, szufladach lub barku.
Z kolei renowacja mebli nie ma sensu, jeśli doszło do ich uszkodzenia w wyniku zalania. W takim przypadku drewno lub płyta, z jakich są wykonane, często ulegają zniekształceniu. Może też pojawić się groźna dla zdrowia pleśń i nieprzyjemny zapach.

Odświeżyć możemy praktycznie każdy mebel od dużej szafy na ubrania, poprzez mniejsze szafki, komody, toaletkę, szafki nocne, aż po łóżko, stoły oraz krzesła.

Jeśli chodzi o meble tapicerowane, to samodzielnie możemy wyczyścić zakurzone czy zaplamione obicia, a także zacerować drobne uszkodzenia. Podarte poszycia i tapicerki trzeba będzie wymienić, co jest już nieco bardziej skomplikowane i lepiej powierzyć tę pracę specjalistycznej firmie tapicerskiej.

Zestaw Meblościanka + Komoda + Stolik kawowy ALVA
2 334,00 

Jak odświeżyć stare meble w trzech prostych krokach?

Renowacja mebli zajmie nam od kilku godzin do nawet kilku dni. Jest to uzależnione od wielkości mebli oraz rodzaju prac, jakie chcemy wykonać.

Przyjrzyjmy się bliżej procesowi renowacji starych mebli w kilku prostych krokach:

1. Przygotowanie mebli do renowacji.

Przed przystąpieniem do malowania czy lakierowania mebli, należy odpowiednio je przygotować. Najpierw opróżnijmy całkowicie meble i pożądanie je umyjmy zarówno z wierzchu, jak i na zewnątrz.

Do mycia mebli najlepiej użyć miękkiej gąbki lub ściereczki zamoczonej w letniej wodzie z odrobiną łagodnego detergentu- może to być na przykład płyn do naczyń, mydło w płynie, bądź specjalny preparat do czyszczenia mebli. Trudne plamy na przykład z długopisu czy pisaków, usuniemy spirytusem lub łagodnym rozpuszczalnikiem na przykład zmywaczem do paznokci z acetonem.

Po umyciu mebli trzeba koniecznie poczekać z dalszymi pracami, aż ich powierzchnia będzie całkowicie sucha. Następnie możemy przystąpić do usuwania starego odpryskującego lakieru lub farby. Zrobimy to za pomocą papieru ściernego. Aby usunąć warstwę starej powłoki, użyjmy takiego grubo lub średnioziarnistego, a na koniec wypolerujmy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym.

Z kolei, jeśli naszych mebli dotyczy problem odpadającej okleiny, to rozwiązania są dwa- jeżeli odchodzi ona w niewielkiej powierzchni i nie jest mocno zniszczona, to możemy ją po prostu przykleić. Drugim rozwiązaniem, które sprawdzi się, gdy okładzina mocniej odchodzi, jest jej zerwanie i przyklejenie nowej.

2. Malowanie starych mebli.

Malowanie mebli to szybki, tani i dający ogromne możliwości aranżacyjne sposób na odświeżenie starych mebli. Do malowania szafy czy komody sprawdzi się dobrze kryjąca farba kredowa do mebli. Malujemy nią fronty, boki oraz tyły naszych mebli, używając wałka z gąbki. Zadbajmy o to, by wałek był dobrze dociśnięty po każdym zamoczeniu go w farbie. Pociągamy nim po powierzchni mebla dokładanie raz przy razie. Meble malujemy 2– krotnie, za każdym razem czekając z nałożeniem następnej warstwy farby, aż poprzednia całkowicie wyschnie. Farby do malowania mebli są dostępne w wielu różnych kolorach. Z pewnością każdy z najdzie coś dla siebie.

Podobnie wygląda lakierowanie mebli. Tym razem jednak lepiej użyć miękkiego pędzla niż wałka. Lakier nakładamy w dwóch warstwach. Podobnie, jak w przypadku farby, z nałożeniem drugiej czekamy, aż pierwsza wyschnie.
Malowanie i lakierowanie to nie jedyny sposób na renowację powierzchni mebli. Ogranicza nas praktycznie tylko nasza wyobraźnia.

Możemy również:

  • nałożyć na nie bejcę,
  • okleić je nową okleiną,
  • nakleić na nie naklejki meblowe,
  • namalować na nich własnoręcznie ciekawe ozdobne wzory,
  • nalepić na nie tkaninę,
  • nakleić na nie tapetę lub fototapetę,
  • ozdobić je kryształkami, ćwiekami metalowymi lub innymi dekoracjami przestrzennymi.

3. Wymiana okuć meblowych.

Ostatnim etapem renowacji starych mebli jest wymiana wszelkiego rodzaju uchwytów, gałek oraz zamków meblowych na nowe. Takie akcesoria meblowe znajdziemy w marketach budowlanych oraz sklepach z wyposażeniem wnętrz. Są one niedrogie, łatwe w montażu, a ich wybór jest ogromny.

Okucia kupimy w różnych wersjach kolorystycznych i mogą one być wykonane z różnych materiałów na przykład z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu.

Z reguły okucia meblowe są przykręcane na niewielkie śrubki, ale zdarzają się też akie przyklejane.

Największe obawy budzi w większości z nas konieczność wymiany uszkodzonego zamka meblowego w drzwiach szafy, barku czy szuflady. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jest to bardzo prosty mechanizm, którego wymiana zajmie nam zaledwie kilka do kilkunastu minut. Trzeba jedynie pamiętać, aby kupić zamek możliwie jak najbardziej podobny wielkością i kształtem, do tego który uległ uszkodzeniu. Wtedy będziemy mieć pewność, że będzie on idealnie pasować do otworów w meblu.

Własnoręczna renowacja mebli to bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Wystarczy odrobina czasu i wyobraźni, a możemy całkowicie odmienić nasze stare meble i niewielkim kosztem stworzyć w naszym mieszkaniu zupełnie inny klimat. Wyczyszczone, naprawione i odświeżone meble mogą nam służyć jeszcze co najmniej przez następnych kilka lat, zanim zajdzie konieczność ich wymiany na nowe.