Poradnik

Jak rozróżnić stronę narożnika

Lewy czy prawy?

Narożnik, prawa czy lewa strona? Jak odróżniać strony narożnika

Kiedy urządzamy salon chcemy, aby strefa wypoczynku była jak najbardziej funkcjonalna, wygodna i dopasowana do naszego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór mebli oraz ustawienie w taki sposób, aby korzystanie z nich było dla nas jak najbardziej komfortowe. Wielu z nas, jako główny mebel wypoczynkowy w strefie salonu czy pokoju dziennego wybiera elegancki narożnik. Jak jednak rozróżnić czy potrzebujemy narożnika lewostronnego, czy prawostronnego? Jaki narożnik wybrać, lewy czy prawy?

Narożnik prawostronny, narożnik lewostronny. Kiedy stajemy przed wyborem idealnego narożnika, skupiamy się głównie na jego kształcie czy kolorystyce, testujemy go pod względem wygody, ale czasem zapominamy, że musimy podjąć także decyzję czy w naszym wnętrzu potrzebna jest wersja mebla prawostronna, czy lewostronna, często zwyczajnie nie wiemy jak je odróżnić, kiedy narożnik jest prawostronny, kiedy natomiast lewostronny?

Uniwersalne oznaczenia klasyfikujące ułożenie szezlongów, czyli wysuniętej części, względem części głównej, czyli siedziska to P, U oraz L.

To odróżnić od siebie różne opcje i wybrać tą najlepszą do naszego mieszkania?

Metoda na tzw. rękę

Metoda „na rękę” polega na tym, że kupujący staję naprzeciwko mebla i sprawdza, po której ze stron znajduję się szezlong.
  • Jeśli wysunięta część narożnika znajduje się po jego lewej stronie oznacza to, że narożnik jest lewostronny (L),
  • analogicznie do tej sytuacji, gdy szezlong znajduje się po prawej stronie narożnika, oznacza to, że jest on prawostronny (P).
  • Gdy szezlongi usytuowane są równomiernie, po obu stronach siedziska, wtedy mamy do czynienia z narożnikiem w formie literki U.

W przypadku narożników o konstrukcji w kształcie litery U, możemy spotkać sytuację, kiedy szezlongi są sobie równe, jeden jest krótszy lub dłuższy niż ten znajdujący się po drugiej stronie. Co w takiej sytuacji?

Narożniki w kształcie litery L tapicerowane (1564)

Narożniki w kształcie litery U tapicerowane (597)

Kiedy dłuższa część szezlonga znajduję się po lewej stronie narożnika, oznacza to, że narożnik ma kształt litery U lewostronny, gdy dłuższa jest strona prawa, narożnik w kształcie litery U oznaczamy jako prawostronny. Kiedy określamy stronę narożnika nie widząc go, a mając jedynie plan przestrzenny naszego pomieszczenia otrzymany od architekta wnętrz, wystarczy obejrzeć rzut ukazujący salon z góry, aby móc zadecydować, jakiego rodzaju narożnika potrzebujemy, po której stronie powinien znajdować się szezlong.

Narożniki modułowe - rozwiązanie dla niezdecydowanych

Czym są narożniki modułowe? Są to narożniki skonstruowane w taki sposób, że można je w dowolnym momencie powiększyć lub zmniejszyć o moduł (czyli niezamontowany na stałe segment) lub zmienić w bardzo prosty sposób narożnik z lewostronnego na prawostronny, dzięki przełożeniu wysuniętej części na drugą stronę mebla. Jest to możliwe dzięki temu, że systemy montażowe znajdują się po obu stronach mebla. Standardowe narożniki nie posiadają takiej możliwości. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią częste zmiany. Dzięki temu nie musimy zmieniać całego mebla, jeśli uznamy, że chcemy go przestawić w inne miejsce, a szezlong powinien znajdować się po drugiej stronie. Wystarczy wtedy zdemontować w nieskomplikowany sposób tę część narożnika, którą chcemy przełożyć i zamontować ją po drugiej stronie. W niektórych modelach narożników modułowych istnieje możliwość wykorzystania szezlongu jako stolika kawowego. Wystarczy położyć na nim np.dużą, ozdobną tacę.

Podsumowując - lewy czy prawy narożnik

Wybierając, po której stronie narożnika powinien znaleźć się szezlong, musimy zastanowić się w jakim ustawieniu w pomieszczeniu, będzie on dla nas najbardziej funkcjonalny. W związku z powyższym, zanim zdecydujemy się na zakup mebla, zdecydujmy, w jakim miejscu będzie on stał oraz jak będzie usytuowany. Pamiętajmy, że najważniejsza zasada podczas ustawiania mebli wypoczynkowych, mówi o tym, aby nie zakłócać ciągów komunikacyjnych. Oznacza to, że powinniśmy starać się tak ustawić meble, aby przemieszczanie się po salonie, nie sprawiało nam trudności. W przypadku narożnika starajmy się, aby wysunięta część znajdowała się po takiej stronie, aby nie utrudniać nam swobody przemieszczania się. Narożnik często pełni funkcję dodatkowego miejsca do spania. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru mebla, aby zapewnić osobom, które będą z tej funkcji korzystały, wygodny, komfortowy wypoczynek

Zanim dokonamy ostatecznego zakupu narożnika, zawsze dwa razy sprawdźmy swój wybór i upewnijmy się, że jest on najlepszy. Składając zamówienie na mebel, upewnijmy się, czy w formularzu zamówienia są zapisane właściwe z naszymi oczekiwaniami informację. Czy wszystkie dane takie jak adres, na który ma zostać dostarczony mebel, numer telefonu z zamówienia, strona, o której ma ostatecznie znajdować się szezlong oraz rodzaj tkaniny i kolor, który wybraliśmy się zgadzają. Przy odbiorze mebla, także zweryfikujmy czy otrzymaliśmy zamówioną rzecz, oraz czy przesyłka zawiera wszystkie elementy, niezbędne do montażu.