Poradnik

Jak wybrać tkaninę obiciową do naszego mebla?

Fioletowy Narożnik Anton, regulowane zagłówki, rozkładany

Upatrzyliśmy sobie już kanapę, wiemy w jakim kolorze ma być wyprodukowana, ale co z rodzajem tkaniny? Wybierając tkaninę obiciową w naszym próbniku, masz podane jej dane techniczne. Ponieważ chcemy, aby nasza kanapa była nie tylko ładna, ale również dobrej jakości warto zapoznać się ze składem wybranej tkaniny. Jakie informacje zawiera karta techniczna i dlaczego są one ważne, przeczytacie poniżej.

O czym mówi nam skład tkaniny?

Skład materiału opisuje substancję, jakich użyto w procesie produkcyjnym włókien. Im tkanina ma więcej włókien naturalnych, tym bardziej jest szlachetna, delikatna i miła w dotyku. Tkanina syntetyczna natomiast będzie bardziej wytrzymała. Wśród właśnie takich syntetycznych tkanin znajdziesz tkaniny wytrzymałe na rozrywanie i ścieranie oraz hydrofobowe, czyli ograniczające wchłanianie płynów czy też polecane do domów ze zwierzętami.

Rodzaje włókien

Rozróżniamy włókna sztuczne, czyli wytwarzane w procesach chemicznych z naturalnych surowców organicznych i nieorganicznych np. celuloza i wiskoza. Drugi rodzaj to włókna syntetyczne, czyli wytwarzane od podstaw z polimerów syntetycznych w procesie polimeryzacji np. poliester, polipropylen, elastan, poliuretan czy akryl. Włókna naturalne natomiast, to te pochodzące z naturalnych surowców roślinnych lub zwierzęcych, np. bawełna, jedwab, juta, len czy wełna.

Na metkach często producenci używają skrótów, oznaczając skład tkaniny.

Wśród najczęściej stosowanych mamy:
PA – poliamid
NY- nylon
PAN – poliakrylonitryl
PP – polipropylen
PU – poliuretan (np. ekoskóra)
PL/PES/PE – poliester
PC / AC / ACR- akryl
CO - bawełna
CV lub VI - wiskoza
LI - len
SE - jedwab
RA - Rayon, sztuczny jedwab
EL – spandex / elasta

Co oznacza gramatura materiału?

Gramatura to waga materiału w gramach na metr kwadratowy, czyli jest to wycinek tkaniny o powierzchni 100x100cm. Jeśli gramatura wynosi na przykład 300g/m2 oznacza to, że wycinek materiału 100 x 100 cm waży 300 gram. Im wyższa gramatura, tym grubsza tkanina.
Nie jest to jednak jedyny wskaźnik, który mówi o wytrzymałości tkaniny. Kluczową kwestię odgrywa również splot i wykorzystana przędza. Warto zwrócić uwagę jakie tkanina przeszła testy jakościowe. Przyjmuje się, że tkanina obiciowa powinna mieć przynajmniej 18 0000 tysięcy cykli w teście Martindele’a.

Czym jest test Martindale’a?

Testem Martindale’a bada się odporność tkaniny na ścieranie. Polega on na umieszczeniu badanej próbki materiału w maszynie, która pociera ją ze stałym naciskiem przez kilka godzin, a nawet dni. Wynik badania określa się w cyklach – ilość przetarć, po których doszło do rozdarcia włókien. W praktyce 2000-4000 cykli to około roku bardzo intensywnego użytkowania mebla. Jeśli więc na wybranej tkaninie masz informację, że posiada wytrzymałość ponad 40 000 cykli, to oznacza, że mebel nie zużyje się przez 10 lat.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wybranej tkaninie?

Tkaniny podlegają jeszcze innym parametrom jakościowym, o których szerzej w następnym artykule.
logo

Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.