Poradnik

Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

Kiedy Twoje dziecko zacznie raczkować, a potem chodzić, musisz szybko dostosować swój dom do nowej sytuacji. Mały odkrywca na pewno będzie chciał poznać nieznane dotąd obszary. I może być zagrożenie w postaci gniazdka elektrycznego, kuchenki czy klatki schodowej. O czym należy pamiętać?

Gniazdka elektryczne naścienne

Pierwszym i najważniejszym krokiem to nałożenie na gniazdka elektryczne specjalnych nakładek zabezpieczających. Uniemożliwią one włożenie w otworki cienkich przedmiotów czy palców. Przy okazji pochowaj wszelkie okablowanie za meble a najlepiej umieść je w specjalnych listwach. Ciągnąc za kabel, dziecko może ściągnąć na siebie ciężki przedmiot.

 

 

Kuchenka gazowa

W kuchence gazowej najlepiej wymienić pokrętła na takie, które przekręcą się tylko przy jednoczesnym wciśnięciu. Zminimalizuje to ryzyko zatrucia gazem u Twojego dziecka. Warto też zamontować na nim specjalne metalowe blaszki ochronne, które uniemożliwiają dziecku ściąganie garnków z jedzeniem.

 

Szafki

Najpierw usuń potencjalnie niebezpieczne przedmioty z dolnych szuflad i umieść je w górnym meblu. Ostre narzędzia, sztućce, detergenty i wszystko inne, co może zagrozić Twojemu maluszkowi, powinno się tutaj wybrać. Na półkach i szufladach poniżej można bezpiecznie położyć ręczniki, ubrania lub inne rzeczy, które nie zagrażają dziecku. Niezależnie od tego, co znajduje się w szufladach i półkach, warto dokupić dedykowane zabezpieczenia zarówno do szuflad, jak i drzwi szafek.

 

Drzwi

Drzwi mogą być również niebezpieczne dla Twojego dziecka. Przechodząc z jednego pokoju do drugiego, może przytrzasnąć sobie palce drzwiami. Dobrym pomysłem jest zakup blokady do drzwi.  Z drugiej strony, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko czołgało się lub chodziło po mieszkaniu, użyj krzesła lub poduszki do podparcia drzwi w tym czasie, aby drzwi nie zatrzasnęły się, w chwili, której się najmniej jej spodziewasz.

 

Schody

Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, na pewno znajdują się w nim schody. Pamiętaj o tym, że trzeba koniecznie zabezpieczyć je bramką w formie barierki. Umieść ją zarówno na dole, jak i u góry schodów. Przy okazji zakup też antypoślizgowe nakładki na stopnie. Dzięki temu ograniczysz do minimum ryzyko upadku dziecka ze schodów.