Poradnik

Jakie krzesła do drewnianego stołu?

Drewniany stół do salonu jadalni rozkładany S20

Jak dobrać krzesła do drewnianego stołu?

Drewniane meble przeżywają aktualnie swój renesans. Są ponadczasowe i nadają pomieszczeniu niepowtarzalny i przytulny klimat, a ponadto pasują do większości wnętrz oraz słyną z dużej wytrzymałości. W ostatnim czasie bardzo wiele osób, którym przyszło aranżować jadalnię, decyduje się na stół wykonany z litego drewna, czy zatem musimy wybrać krzesła w tym samym stylu? Otóż nie. Czas, kiedy wybieraliśmy tylko komplety, minął bezpowrotnie. Dzisiaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i gust. Do surowego, drewnianego stołu wykonanego ze starych desek wybieramy np.eleganckie, tapicerowane, kubełkowe krzesła. Możemy mieszać style i bawić się trendami. Im bardziej odległe stylami wykonania będą od siebie stół i krzesła, tym zestawienie ich ze sobą może być bardziej atrakcyjne.

Czym się sugerować, żeby jednak nie zaliczyć wpadki?

Mnogość propozycji, jeśli chodzi o wybór odpowiednich krzeseł, jest ogromna. Producenci prześcigają się, w coraz to bardziej oryginalnych kształtach, wzorach oraz kolorach krzeseł.
  • Jeśli wybraliśmy już stół do naszej jadalni, powinniśmy zastanowić się, ilu krzeseł potrzebujemy?
    Ilość krzeseł tak naprawdę narzuca nam wielkość stołu. Nie zdecydujemy się na dostawienie czterech krzeseł przy długim stole na 12 osób, a także nie wciśniemy sześciu krzeseł przy stole przeznaczonym dla czterech osób.
  • Wysokość siedziska a wysokość stołu?
    Warto pamiętać, że zazwyczaj wielkość siedziska krzesła wynosi pomiędzy 42, a 45 cm, natomiast siedziska od blatu około 30 cm. Są to wartości optymalne, dla pewności czy wybrane przez nas krzesła będą pasowały gabarytowo do naszego stołu, należy dokonać pomiaru zarówno stołu, jak i krzeseł. Warto sprawdzić również wysokość krzesła.
    Czy swobodnie będzie można wsunąć siedzisko pod stół

Krzesła drewniane (22)

Jest to szczególnie istotne, gdy decydujemy się na krzesła, które posiadają podłokietniki. Pamiętajmy, że często przez ich konstrukcję, nie będziemy w stanie wsunąć ich pod blat stołu, będą one do niego dostawione. Jest to istotna kwestia, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, ponieważ krzesła typu fotel, zawłaszczą sobie więcej przestrzeni, aniżeli klasyczne krzesła. Dzięki sprawdzeniu zagadnień technicznych zyskamy przekonanie, czy dane meble są odpowiednich wymiarów, będą ze sobą współgrały, a korzystając z nich nie będziemy obijać się swoim krzesłem, o te stojące obok nas. W przypadku stołu prostokątnego warto zastanowić się, czy będziemy ustawiać krzesła także przy szczytach stołu, czy tylko przy dłuższych jego bokach.

Kiedy już wiemy, na jakie rzeczy natury technicznej powinniśmy zwracać uwagę, pozostaje nam tylko wybór krzeseł, które będą pasowały do naszego pięknego, drewnianego stołu.

Stoły drewniane (22)

Na jakie krzesła więc zwracać uwagę?

Prawda jest taka, że na każde, które nam się podoba, pod warunkiem, że pasują one do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Jakie zatem mamy opcje? Krzesła są elementem, który ma spełniać nie tylko praktyczną rolę w naszym domu, ale także mają być częścią jego wystroju, ponieważ często ustawione są w centralnym jego punkcie. Muszą zachwycać nie tylko wygodą, ale i estetyką. Aspekt wizualny jest równie ważny, co ich funkcjonalność. Kiedy nasza jadalnia czy salon mają określony styl, w jakim są wykonane, sugeruję dostosowanie wyboru krzeseł właśnie pod niego. Nie chcemy zaburzyć ogólnego efektu wizualnego, dobierając nieodpowiednie krzesła.

Krzesła w stylu loftowym
Jeśli nasze wnętrze jest wykonane w stylu industrialnym, loftowym, genialnie sprawdzą się krzesła wykonane z np. z metalu czy litego drewna, a także tapicerowane skórą, wszystko w ciemnej kolorystyce. Możemy bawić się formami albo postawić na proste modele. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki.

Krzesła w stylu glamour, krzesła w stylu nowojorskim
Jeśli jednak nasza jadalnia wykonana jest w bogatym stylu glamour, krzesła także powinny do niego nawiązywać. Tutaj możemy zdecydować się na krzesła tapicerowane np. welurowe czy z plecionych tkanin. Bardzo modnymi dodatkami do krzeseł welurowych są efektowne kołatki montowane na „plecach” krzesła, czy zdobienie wykonane przy pomocy pinezek tapicerskich, pikowane lub gładkie. Do stylu glamour, pasują także eleganckie krzesła w stylu ludwikowskim, wykonane z litego drewna z tapicerowanym siedziskiem, na giętych nogach oraz częściowo tapicerowanym oparciem.

Krzesła w stylu boho, krzesła w stylu prowansalskim
Krzesła w stylu boho, jak i krzesła w stylu prowansalskim, kojarzą nam się z prostotą oraz wykonaniem z naturalnych materiałów. Decydując się na krzesła dopasowane do wnętrz w jednym z tych stylów, możemy śmiało postawić na jasne krzesła w kolorach bieli czy naturalnego drewna, o lekkiej konstrukcji z krzyżowym oparciem. Stawiamy tutaj na klasykę oraz naturalność.

Krzesło K18 299,00 

Postaw na wygodę. Wybierz wygodne krzesła do jadalni i salonu.
Niezależnie od stylu mebla, na jaki się zdecydujemy, pamiętajmy, aby przede wszystkim stawiać na wygodę! Zanim ostatecznie zdecydujemy się na dany model krzesła, usiądźmy na nim i sprawdźmy, czy aby na pewno jest ono wygodne. Nawet najpiękniejszy mebel nie da nam satysfakcji, jeśli korzystanie z niego nie będzie sprawiało przyjemności, a krzesło będzie skrajnie niewygodne. Sprawdźmy, czy siedzisko oraz linia oparcia, są na tyle dobrze skonstruowane, że dają nam wygodę użytkowania, dzięki czemu z przyjemnością będziemy korzystać z krzesła. W ostatnich latach dużą popularność zyskały w pełni tapicerowane krzesła, ponieważ łączą ze sobą designerski wygląd, wygodę małego fotela i praktyczność krzeseł.