Poradnik

Kilka praktycznych pomysłów, jak przechowywać rzeczy

Właściciele zwłaszcza małych mieszkań często stają przed problemem, jakim jest brak miejsca do przechowywania rzeczy. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, z telewizorów i komputerów wyskakują reklamy kolejnych rzeczy, które chętnie kupujemy. Co jednak zrobić, kiedy zaczyna brakować nam na nie miejsca? Dzisiejszy artykuł pokaże jak pomocne w takich sytuacjach bywają, wszelkie meble do przechowywania, ale też niekonwencjonalne schowki oraz skrytki.

1. Duża szafa

Znajdźmy w domu pomieszczenie, w którym ulokujemy dużą szafę garderobianą. Może to być sypialnia, przedpokój, a nawet salon. Dobrze dobrana szafa pomoże nam pomieścić rzeczy całej rodziny. Płaszcze, kurtki, wszelką odzież, ale także sprzęt gospodarczy np.odkurzacz. Ważne jest, aby wybierać szafę świadomie. Zarówno kiedy decydujemy się wybrać szafę robioną na wymiar przez stolarza, jak i gotową szafę ze sklepu meblowego, musimy zastanowić się jak ma ona wyglądać w środku. Jak mają być rozmieszczone w niej relingi, szuflady, półki. Czego potrzebujemy? Czy posiadamy w większości rzeczy, które ułożymy na półkach, a może podział pół na pół, a może same relingi? Jeśli wybieramy szafę ze sklepu meblowego, warto zastanowić się nad wyborem opcji szafy z tzw. nadstawką. Dzięki temu wypełnimy wolną przestrzeń pomiędzy szafą a sufitem i zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie, czego tak bardzo brakuje w naszym mieszkaniu. Nadstawkę taką możemy wykorzystać do przechowywania rzeczy, z których korzystamy stosunkowo rzadko lub włożyć tam ubrania sezonowe, kiedy te akurat nie są nam niezbędne. Jest to praktyczny zabieg, dzięki któremu nie musimy sięgać po ułożone wysoko rzeczy. Te, z których korzystamy na bieżąco są pod ręką, natomiast takie, które są nam aktualnie niepotrzebne, są schowane w nadstawce.

Jeśli chcesz schować dodatkową kołdrę i poduszki dla gości, ale martwi Cię, że zajmują one bardzo dużo miejsca, wykorzystaj do tego celu worki próżniowe. Po włożeniu do nich rzeczy wystarczy odessać powietrze przy pomocy odkurzacza a powierzchnia, którą zajmą zmniejszy się wielokrotnie. Dzięki temu będziesz w stanie schować je np. w szufladzie czy nadstawce

2. Meble wypoczynkowe i łóżko

Zastanawiacie się, o co chodzi? Już tłumaczę. Meble te są wielofunkcyjne. Łóżko z pojemnikiem jest dużą powierzchnią, którą śmiało możemy wykorzystać do przechowywania rzeczy. Spokojnie zmieścimy tam rzeczy niewymiarowe, które nie znalazły dotąd swojego miejsca w naszym mieszkaniu. W tak dużym pojemniku spokojnie zmieścimy np. narty. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup łóżka bez pojemnika, które posiada nóżki, zaopatrzmy się w różnego rodzaju pojemniki do przechowywania, które wsuniemy pod łóżko. Podobnie jest w przypadku kanap czy narożnika, meble te często posiadają pojemnik, w którym z łatwością przechowamy np. pościel. Meblem niewielkich gabarytów, który również posiada pojemnik, jest często pufa. Nie zabiera ona dużo miejsca, a pozwoli ukryć rzecz niewielkich gabarytów.

3.Komoda

Komoda pasuje niemalże do każdego wnętrza, a jest to bardzo przydatny mebel do przechowywania. Pozwoli nam schować ubrania, bieliznę czy np. zastawę stołową, sprzęt elektroniczny czy dokumenty. Komody doskonale spisują się w pomieszczeniach, w których nie możemy pozwolić sobie na duże meble. Są one na tyle kompaktowe, że wpasujemy je w każdą przestrzeń.

4. Meblościanka

Niby mebel niepozorny, a daje nam mnóstwo miejsca do przechowywania. Kiedy wybierzemy samą szafkę RTV ilość miejsca do przechowywania będzie znacznie ograniczona, meblościanka da nam go o wiele więcej, nie zabierając przy tym specjalnie dużo przestrzeni. Półki pozwolą nam wyeksponować ładne przedmioty, a zamykane szafki schować to, co chcemy ukryć.

5. Ławka lub skrzynia

Ławki czy skrzynie to modny trend, który jak się okazuje można wykorzystać również w praktyczny sposób, bowiem posiadają one sporych wymiarów skrzynię do przechowywania. Ustawiona w korytarzu skrzynia z siedziskiem, da nam miejsce, na którym możemy przysiąść zakładając obuwie, ale także pozwoli przechować np. obuwie lub przedmioty, dla których nie mamy miejsca. Tapicerowana skrzynia postawiona u nóg łóżka, stworzy nie tylko efektowny dodatek, ale i miejsce, w którym przechowamy poduszki.

6. Wiszące szafki oraz półki

Warto wykorzystać powierzchnię ścian, wieszając na nich szafki oraz półki. To dodatkowe miejsce do przechowywania, które możemy umieścić nie tylko w widocznych miejscach, ale także wysoko tuż pod sufitem. Dzięki czemu wizualnie nie stracimy przestrzeni w mieszkaniu, natomiast zyskamy dodatkowe miejsce, w którym będziemy mogli przechowywać nasze rzeczy.

7. Narożne szafy i szafki

W małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr. Wykorzystujmy więc rogi, kąty czy skosy. narożne szafy pozwolą pomieścić nam naprawdę dużo rzeczy. Odpowiednio dobrane komody czy szafki ustawione wzdłuż skosów, to także świetna opcja przechowywania rzeczy. Jeśli skosy są na tyle nisko, że żadna komoda się pod nimi nie mieści, zakupmy kosze czy ozdobne pudełka, które nie zepsują wystroju wnętrza, a pozwolą przechować zabawki, gry, czy książki.

8. Pawlacz

Współczesny pawlacz ma niewiele wspólnego z tym, które pamiętamy z mieszkań w blokach wykonanych z wielkiej płyty. Dzisiejsze pawlacze, są nie tylko praktyczne i nowoczesne, ale też ładne. Dopasowane do wnętrza i dyskretne.

9. Pojemniki, pudełka, kosze

Dzięki wszelkiego rodzaju organizerom, jesteśmy w stanie zminimalizować i uporządkować przestrzeń niezbędną do przechowania rzeczy, które posiadamy. Nie bójmy się ich i zaopatrzmy w różne kształty i wielkości, bowiem przydadzą się one w każdym pomieszczeniu. W kuchni do przechowywania przypraw, w korytarzu, aby uporządkować obuwie itd. Worki próżniowe pozwolą nam przechować ubrania, pościel, poduszki, kołdry przy maksymalnym zminimalizowaniu potrzebnego do tego celu miejsca.

10. Półki i szafki w łazience i WC

Współczesny pawlacz ma niewiele wspólnego z tym, które pamiętamy z mieszkań w blokach wykonanych z wielkiej płyty. Dzisiejsze pawlacze, są nie tylko praktyczne i nowoczesne, ale też ładne. Dopasowane do wnętrza i dyskretne.

Dzięki zamontowaniu szafki lub półek nad pralką czy WC, zyskujemy miejsce do przechowywania ręczników czy chemii gospodarczej. Komody pod umywalkami natomiast, dają nam miejsce na schowanie kosmetyków. Dzięki temu pomieszczenia są uporządkowane, wszystko jest na swoim miejscu i wygląda estetycznie.

Jak widzimy sposobów na przechowywanie jest naprawdę wiele. Mimo że często metraż mieszkania nie pozwala nam na pewne rozwiązania, to możemy znaleźć alternatywy, które świetnie się w nim sprawdzą. Nasze rozwiązania pozwolą na utrzymanie porządku i zachowanie wrażenia przestronności wnętrza, nawet na niewielkim metrażu. Wystarczy dokonać dobrych pomiarów, wybrać odpowiednie meble i użyć nieco wyobraźni.