Poradnik

Styl industrialny – Surowy bałagan? Czy raj indywidualisty?

Styl industrialny

Według źródeł przyczyną powstania tego stylu była recesja w Stanach Zjednoczonych przypadająca na lata 50 XX wieku. Zjawisko to spowodowało, że wiele z budynków przemysłowych pozostało bez właścicieli. Wprowadzający się tam ludzie wykorzystali nie tylko surowe wnętrza, ale też porzucone w nich meble. Obecnie styl ten kojarzy się przede wszystkim z gołymi ścianami z cegły, rurami instalacyjnymi na wierzchu oraz metalowymi stelażami z lampami

Osobom, które wyznają ten styl można zarzucić minimalizm i niedbałość, jednak bardzo często są to pozory. Coraz częściej styl ten utożsamiany jest z luksusem i niezależnością.
Chcąc wprowadzić ten styl, warto zacząć od porządnej bazy. Tutaj oznacza to możliwe odwzorowanie uczucia hali produkcyjnej przekształconej w budynek mieszkalny. Jeżeli macie możliwość ingerencji w wysokość sufitu, warto zastanowić się nad sufitem na wysokości co najmniej trzech metrów. Kolejnym elementem sprzyjającym temu stylowi są wysokie i szerokie okna, wpuszczające wiele światła do wnętrza. Poruszając kwestię ścian należy pamiętać, że prawdziwy styl industrialny emanuje odrobiną surowości. Nieotynkowana ściana z cegły otoczona przez pozostałe, pomalowane na biało ściany to właśnie ten efekt jakiego warto poszukiwać. Jako podłogę możemy wykorzystać panele w jasnym odcieniu, płyty podłogowe imitujące kamień, a nawet płyty w jednolitym kolorze. Przechodząc do kwestii mebli styl industrialny stawia na te, które swoją obecnością dają najwięcej możliwości zajmując jak najmniej miejsca. Warto tutaj zainwestować w narożniki i stoły z możliwością rozłożenia. Niektórzy projektanci proponują nawet przechadzkę na pchli targ w poszukiwaniu starszych mebli o surowym wyglądzie. Planując salon w stylu industrialnym możemy raczej zapomnieć o komodach oraz licznych szafach, te lepiej pozostawić w innych częściach domu. Myśląc nad wyborem oświetlenia warto wziąć pod uwagę, że najlepiej sprawdzą się lampy z widocznymi kablami czasem nawet z surowo wyglądającym stelażem. Jak sami możecie zauważyć, styl ten nie wymaga zbyt wielu mebli by wprowadzić go do swojego salonu, stąd wielu osobom może się nie podobać.
Kolejną kwestią wartą uwagi są dodatki, mimo ogólnego minimalistycznego podejścia, styl ten może zawierać dodatki. Dywany w jednolitym kolorze bądź geometrycznymi motywami na pewno się sprawdzą w tego typu wnętrzu. Jako iż industrializm dość często kojarzony jest ze sztuką i indywidualizmem, obrazy przedstawiające sztukę nowoczesną mogą stanowić wspaniałe dopełnienie dość surowych białych ścian. Jeśli mimo głównych założeń tego stylu nadal szukacie możliwości przyozdobienia wnętrza, możecie zainwestować w przeszklone witryny bądź kontrastujące ze ścianą półki. Sposobem na wykorzystanie tych mebli może być zamieszczenie na nich zdjęć ramkach, książek, a nawet sprzętu RTV.

Podsumowując ten styl można powiedzieć, że jeśli nie przepadacie za sporą ilością ozdób w mieszkaniu, ale za to lubicie surowy styl buntujący się przeciw obecnym trendom maksymalizmu, to styl ten jest właśnie dla was.

logo
Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

2 thoughts on “Styl industrialny – Surowy bałagan? Czy raj indywidualisty?

  1. binance pisze:

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

  2. Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *