Poradnik

Styl kolonialny – Egzotyczna kraina w twoich czterech ścianach.

Styl kolonialny to wspomnienie klasycznej Europy wzbogaconej Azją i Afryką. Ma w sobie połączenie mebli przypominających te z czasów epoki wiktoriańskiej, których intrygujący charakter niespodziewanie dobrze łączy się z południowoamerykańskimi elementami wyposażenia oraz indonezyjskimi akcentami.

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten wywodzi się z zamorskich kolonii brytyjskich z okolic XIX wieku.

Jednak co ciekawe, nie powstał on czysto z chęci wzbogacenia ówczesnych wnętrz. Większość z mebli jakie przypłynęły do kolonii szybciej ulegały degradacji we wcześniej nieznanych wilgotniejszych klimatach, a część z nich potrafiła nie przetrwać podróży. Chcąc zaradzić tej sytuacji, Brytyjczycy zaczęli zamawiać meble u lokalnych rzemieślników. Patrząc na to, że styl ten nie tylko gości u Brytyjczyków możemy tylko wnioskować, że inne narodowości jak zakładające kolonie w tamtych obszarach również zaczęły tak robić. To właśnie przyczyniło się do powstania tego stylu.

Styl kolonialny — charakterystyka

Jak już wcześniej wspominaliśmy, łączy on styl klasyczny i wiktoriański z motywami Afrykańskimi, Indyjskimi a nawet Tajskimi. Meble tego stylu zazwyczaj są ciężkie i to nie tylko optycznie. Są obszerne i wykonane z egzotycznych gatunków drewna, tym samym koncentrują uwagę swoją obecnością w pokoju.

Wprowadzając ten styl do wnętrz możemy od razu pomyśleć o najważniejszej części wystroju, czyli kolorze ścian. Tutaj najlepiej sprawdzi się biel, beż, lekkie brązy, a nawet pomarańcze. Podłogi jakie sprawdzą się w tym wnętrzu najczęściej drewno, kamień lub płytki w odcieniach ziemnych. Tego typu baza może być wykonana zarówno w jasnych odcieniach jak beż, ale też ciemnych mahoniowych.

Meble, których temat zaczęliśmy już trochę wcześniej, nie mają określonego wzorca jak kształt, bądź rodzaj. Warto jednak pamiętać, że przez to, że wykonane są często z ciemnego i ciężkiego drewna za duża ilość mebli może przytłoczyć pokój. Dlatego też, podjęcie decyzji o kolejnym fotelu w pokoju może naprawdę zaważyć na tym jakie uczucie będzie sprawiał pokój. Zwłaszcza, że meble kojarzone z tym stylem często wykonane są z mahoniu, palisandru, a nawet akacji azjatyckiej.

Mając już najbardziej kluczowe elementy tego stylu za sobą, możemy skupić się na dodatkach i tzw. Elementach wzmacniających wydźwięk wystroju. Wśród nich znajdziemy kolorowe orientalne klosze do lamp i oświetlenia w pokoju, kosze z wikliny, wazy z indyjskimi motywami. Ludzie, którzy nie mieli okazji przywieźć tego typu pamiątek z podróży po Azji lub Afryce, mogą nabyć wszelkiego rodzaju ozdoby na pchlich targach, bądź sklepach tematycznych np. Indyjskich.

Jeżeli lubicie łączyć wystrój z waszymi podróżami, ten styl definitywnie jest dla was. Zwłaszcza, gdy nie obawiacie się ciemniejszego wystroju w waszych czterech kątach.

logo
Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.