Poradnik

Styl Skandynawski – styl krwawych wojowników? Czy może potulnych gospodarzy?

Jak zapewne poprawnie zgadliście, styl Skandynawski pochodzi z obszarów Finlandii, Szwecji i Danii.

Mimo iż ten styl może kojarzyć się z wikingami, przez to też z surowym i chłodnym stylem, jednak wcale nie musi tak być.

Istotą stylu Skandynawskiego jest jasny wystrój z kolorem białym jako bazą pod każdą wersję aranżacji wnętrza. Bierze się to właśnie z tego, że styl ten opiera się na wręcz zapraszaniu światła do swojego domu. Więc jeśli planujecie wprowadzić ten styl w swoim mieszkaniu, polecamy na początku pomalować ściany i sufit na biało.

Jako że styl ten opiera się na jasnych odcieniach, prędzej wśród kolorów mebli zobaczymy szarości, bądź rozjaśnione przytłumione odcienie znanych nam kolorów, niżeli intensywne błękity, czerwienie i żółcie. Najczęściej wśród nich znajdziemy delikatne błękity, pudrowe róże i fiolety, bardzo subtelne brązy. Mówiąc o meblach warto wspomnieć, że ten styl jest też nawoływaniem do zakupu mebli wykonanych z naturalnych materiałów.Len, drewno, a czasem nawet kamień są dość powszechnie spotykane w aranżacjach tego typu wnętrz. Obserwując liczne wnętrza w tym stylu, możemy zauważyć, że panele bądź drewniany parkiet, są wykonane z jasnego lub rozjaśnianego drewna.

Czy styl Skandynawski to w takim razie laboratoryjna monotonia bieli?

Otóż nie. Gdy zajmujemy się wystrojem w tym stylu bardzo istotną rolę stanowią dodatki oraz elementy ozdobne. To właśnie one w zależności od koloru i materiałów potrafią nadać zupełnie innego wydźwięku naszemu wnętrzu. Najczęściej możemy się spotykać z ciemnymi dodatkami jak czarne ramy do zdjęć, granatowe koce lub narzuty na kanapę, zielone, szare lub czarne poduszki. Mimo iż brzmi to dość ponuro, ta wersja stylu skandynawskiego cechuje się naprawdę wysokim poziomem elegancji. Inną odsłoną tego stylu są wyżej wspomniane elementy tylko, że w kolorach jaśniejszych takich jak np. pudrowy róż lub lekki błękit. Dodatkowo w takich „słodszych” wnętrzach często mogą zagościć bardziej ozdobne delikatne zasłonki i ozdoby DIY czy nawet „kudłate” poduszki.

Jak sami możecie zauważyć, styl ten jest dość prosty, ponieważ nie opiera się o rozmieszczanie w mieszkaniu licznych świec w świecznikach, serwetek z detalami, ani roślin oplatających niemal wszystkie meble.

Tak więc jeśli lubicie jasne, proste wnętrza z nowoczesnym wydźwiękiem, ale jednocześnie chcecie mieć ciepłe nawiązujące do natury dodatki, to styl ten jest właśnie dla was.

logo
Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

4 thoughts on “Styl Skandynawski – styl krwawych wojowników? Czy może potulnych gospodarzy?

  1. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  2. Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

  3. Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

  4. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *