Poradnik

Systemy i automaty do rozkładania w meblach tapicerowanych

Zielony Narożnik Trevisco ruchome zagłówki, rozkładany

Wybierając meble tapicerowane z funkcją spania sprawdź, z jakiego korzysta systemu do rozkładania. Jeżeli Twoja kanapa lub narożnik będzie sporadycznie używany do spania, możesz wybrać tańsze rozwiązania z systemem belgijskim lub włoskim. Rozwiązania te, nie są polecane do częstego użytkowania ze względu na cienki i mało wygodny materac.

Poniżej opisujemy wybrane automaty do rozkładania. Rozkładany narożnik czy kanapa może być bardzo wygodny. Wszystko zależy od  rodzaju wypełnienia, ale wygodę użytkowania zapewni odpowiedni dla nas rodzaj systemu rozkładania.

Rodzaje rozkładania

Przy wyborze mebla do spania, warto przyjrzeć się sposobowi jego rozkładania, czy nie jest zbyt skomplikowane i męczące, biorąc pod uwagę codzienne użytkowanie. Możemy spotkać kilka typów systemów rozkładania:

System delfin

System delfin to najpopularniejszy automat do rozkładania, stosowany w narożnikach. Rozkładanie polega na wysunięciu wózka spod siedziska, a następnie pociągnięciu leżącego na nim materaca za specjalny uchwyt. Schowek na pościel znajduje się najczęściej w szezlongu.

System DL

System DL możemy spotkać zarówno w kanapach, jak i narożnikach. Polega on na wysunięciu siedziska, a następnie przewróceniu oparcia. Duży pojemnik na pościel znajduje się pod siedziskiem.

System typu wózek

System typu wózek to typ rozkładania charakteryzujący się wyciąganym spod siedziska wózkiem. Następny krok to rozłożenie materaca, który na nim leży. Pojemnik na pościel znajduje się najczęściej pod siedziskiem.

System belgijski (sedak)

System belgijski (sedak) to konstrukcja, która jest mniej stabilna i wyposażona w cienki materac wykonany z pianki. Stelaż, w większości przypadków, umieszczony jest na taśmach. Stosowany głównie w sofach i z przeznaczeniem raczej do okazjonalnego spania.

System wersalkowy klik-klak

System wersalkowy klik-klak, to najszybszy typ rozkładania stosowany głównie w wersalkach, choć w naszej ofercie znajdziecie również narożniki z tym systemem. Polega na podniesieniu siedziska i przyciśnięciu go do oparcia, aż do momentu usłyszenia charakterystycznego „klik-klak”. Wówczas opuszczamy siedzisko, zyskując płaską powierzchnię. Pojemnik na pościel z reguły znajduje się pod siedziskiem.

System włoski

System włoski to spanie na niezależnym materacu, który chowa się w pod siedziskiem. Narożnik tego typu posiada pojemnik na pościel w szezlongu. Sofy i kanapy nie posiadają pojemnika.

Powierzchnia spania

Kierując się przy wyborze funkcją spania, ważna będzie również powierzchnia spania. Zwłaszcza jeśli z łóżka będą korzystały dwie osoby. Powierzchnia spania musi być przede wszystkim płaska, równa i bez pochyleń.
  • Najszersze powierzchnie spania oferują kanapy i narożniki, nawet 165 cm na szerokość i 330 cm długości w przypadku narożników w kształcie litery U
  • Wersalki i sofy to szerokość mniej więcej 120 -130 cm, choć zdarzają się i szersze
  • Najwęższe będą tapczany i amerykanki z funkcją spania
  • Najszersze powierzchnie spania oferują kanapy i narożniki, nawet 165 cm na szerokość i 330 cm w przypadku narożników w kształcie U
  • Wersalki i sofy to szerokość mniej więcej 120 -130 cm, choć zdarzają się i szersze
  • Najwęższe będą tapczany i amerykanki z funkcją spania

Wybraliśmy system rozkładania, a co z wygodą spania?

Jeśli wybraliśmy już rodzaj automatu do rozkładania dla naszego narożnika lub kanapy, to kolejną sprawą będzie wybranie odpowiedniego wypełnienia i obicia z jakiego będzie wykonany Twój mebel. Na temat wypełnień dowiesz się więcej, czytając artykuł o wypełnieniach w meblach tapicerowanych.

logo

Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.