Poradnik

Urządzamy aneks sypialny w kawalerce.

urządzamy sypialnie w kawalerce

Kawalerka to najczęściej mieszkanie jednopokojowe, gdzie to samo pomieszczenie pełni rolę kuchni, salonu oraz sypialni. Nawet na tak niewielkim metrażu możliwe jest jednak wygospodarowanie kącika sypialnego oddzielonego od reszty pomieszczenia. Taka mini sypialnia pozwoli nam stworzyć atmosferę relaksu, odpoczynku i intymności, nawet jeśli do dyspozycji mamy tylko jeden pokój. Dzięki kilku sprytnym trikom kawalerkę można urządzić bardzo funkcjonalnie, przytulnie i ładnie.

Aranżacja sypialni w kawalerce wymaga oddzielenia aneksu sypialnego od reszty mieszkania. Można tego dokonać w prosty, niedrogi i efektowny sposób. Wystarczy wybrać miejsce na kącik sypialniany, umeblować go, a następnie zastosować przegrodę oddzielającą przestrzeń sypialną od salonowej i kuchennej. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. To, czy wybierzemy płytę gipsowo- kartonową, drzwi przesuwne, przegrodę z mebli czy jeszcze inne rozwiązanie zależy od naszych potrzeb oraz gustu. Dowiedz się, jak urządzić aneks sypialny w kawalerce.

Sypialnia w jednopokojowej kawalerce- czy to możliwe?

Zdecydowanie tak. Nawet dysponując tylko jednym pokojem, w dodatku połączonym z kuchnią, możemy wydzielić osobne osłonięte miejsce do spania. Trzeba tylko dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.

W pokoju z aneksem kuchennym poza strefą przeznaczoną do gotowania możemy również stworzyć oddzielną przestrzeń salonową i sypialną. Pamiętajmy, że małe pomieszczenia łatwo przeładować meblami, dlatego powinniśmy zachować umiar i wybierać możliwie jak najlżejsze konstrukcje meblowe. Część kuchenno- salonową mieszkania warto harmonijnie połączyć, tworząc przyjazną i stylową przestrzeń, w której będziemy gotować, spożywać posiłki i spędzać czas w ciągu dnia.

Powinny się w niej znaleźć:

  • Kompaktowe meble kuchenne oraz sprzęt AGD w części przeznaczonej do gotowania,
  • Stół- doskonałym pomysłem jest ustawienie go pomiędzy częścią kuchenną a salonowa pokoju, aby stanowił ich naturalne połączenie. Miejsce to może nam służyć zarówno do spożywania posiłków, jak i pracy czy nauki w domu.
  • Miejsce do przechowywania ubrań- najlepiej w postaci jednej w miarę pojemnej szafy,
  • Miejsce do wypoczynku i relaksu, gdzie postawimy sprzęt RTV i jeśli metraż na to pozwala krzesła lub kompaktową sofę i niewielki stolik kawowy. Nie w każdej kawalerce można sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jeśli pokój jest bardzo mały, wówczas pozostaje wygospodarowanie tylko przestrzeni RTV, a jako miejsce do siedzenia w ciągu dnia wykorzystamy stół i krzesła w części jadalnianej pomieszczenia.
  • Łóżko- to, jaki mebel wybierzemy, zależy w dużej mierze od przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Jeśli marzymy o klasycznej sypialni, wówczas warto kupić tradycyjne łóżko. Weźmy jednak pod uwagę, że znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kompaktowej rozkładanej sofy, która w nocy będzie pełnić funkcję sypialną, a w dzień wypoczynkowo- rekreacyjną. Również wybierając tę opcję, możemy oddzielić sypialnię od reszty pokoju. Najlepiej sprawdzą się wtedy mobilne rozwiązania składane na dzień takie jak parawan, roletka czy drzwi przesuwne lub harmonijkowe.

Jak wydzielić aneks sypialny w kawalerce?

Najpierw musimy zdecydować, gdzie ustawić łóżko. Najlepiej wybrać dla niego najciemniejsze miejsce w pomieszczeniu. Zwróćmy uwagę, aby nie było w nim przeciągów i by nie znajdowało się w ciągu komunikacyjnym na przykład bezpośrednio przy drzwiach.

Nie będzie nam potrzebna duża przestrzeń. Miejsca powinno być tyle, aby dało się ustawić łóżko bądź sofę i aby był do niego swobodny dostęp w postaci przejścia choćby z jednej strony. Jeśli nasza kawalerka ma układ kwadratowy, wówczas wybierzmy jeden z rogów pomieszczenia. W przypadku długiego i wąskiego pokoju najlepiej będzie urządzić aneks sypialny w jego części najbardziej oddalonej od drzwi.

Przestrzeń sypialną trzeba teraz oddzielić od reszty salonu, co pomoże zapewnić maksimum spokoju i komfortu w czasie nocnego wypoczynku. W bardzo małych pomieszczeniach nie ma sensu stosować pracochłonnych i drogich rozwiązań na stałe takich jak stawianie murowanej przegrody lub ściany. Jeśli koniecznie chcemy wydzielić przestrzeń sypialną trwałą przegrodą, to zastosujmy płytę gipsowo- kartonową. Może ona sięgać aż do sufitu lub być niepełna, co w małym pomieszczeniu wygląda o wiele lepiej, ponieważ nie spowoduje optycznego zacieśnienia wnętrza.

Mobilne przegrody w kawalerce

Na niewielkim metrażu o wiele lepiej sprawdzą się jednak lekkie mobilne przegrody takie jak:

1. Parawan.

To bardzo dekoracyjne i praktyczne rozwiązanie będzie idealne do wydzielenia przestrzeni sypialnej w kawalerce. Dostępne są różne rodzaje parawanów. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się parawany składany, który zbudowany jest z kilku skrzydeł. Może on być wykonany z tkaniny, plecionki, rattanu, wikliny, drewna lub tworzywa sztucznego (pleksi)

2. Roleta.

Roleta mocowana na suficie to bardzo ciekawy i praktyczny sposób na oddzielenie miejsca do spania od pozostałej części pokoju. Na noc spuszczamy ją i zyskujemy spokojną intymną przestrzeń, a na dzień możemy całkowicie zwinąć roletę, dzięki czemu pokój będzie bardziej przestronny.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że zajmuje ono bardzo mało miejsca. W przypadku parawanu po jego złożeniu trzeba znaleźć miejsce, aby go schować. Z roletą nie ma takiego problemu. Po jej zwinięciu zostaje jedynie niewielki i mało widoczny wałek materiału pod sufitem.

Taka przegroda jest wręcz idealna, wtedy, gdy nie mamy klasycznego łóżka, a kanapę lub sofę z funkcją spania, która w dzień ma stanowić część wyposażenia salonu.

3. Zasłona.

Podobnie jak roletę zasłonę również mocuje się na suficie. Wieszamy ją na specjalnej szynie lub karniszu. Jest to bardzo wygodne i niedrogie rozwiązanie. Jeśli się na nie zdecydujemy, warto wybrać na taką zasłonkę lekką niezbierającą kurzu tkaninę.

4. Drzwi przesuwane.

Mogą one być lite lub półprzezroczyste, dzięki czemu w aneksie sypialnym będzie nieco jaśniej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie łóżka na podeście i zasłonięcie go klasycznymi drzwiami przesuwanymi lub drzwiami harmonijkowymi.

5. Przegroda z mebli.

Do oddzielenia aneksu sypialnego od pozostałej części pokoju możemy wykorzystać także przegrodę meblową na przykład w postaci regału z półkami. Dzięki temu pomysłowi nie tylko wydzielimy sypialnię w kawalerce, ale również zyskamy miejsce do przechowywania książek czy postawienia roślin doniczkowych. Decydując się na to rozwiązanie, postawmy raczej na ażurowe regały o lekkiej konstrukcji. Unikajmy masywnych ciężkich mebli, które optycznie zmniejszają przestrzeń i wyglądają przytłaczająco.

Choć z większość z nas uważa, że bardzo trudno ładnie i funkcjonalnie urządzić kawalerkę, to w praktyce jest to możliwe. Bardzo dobry efekt możemy osiągnąć niewielkim kosztem i nakładem pracy. Wystarczy skorzystać z kilku dobrych sprawdzonych pomysłów. Kluczem do sukcesu jest tutaj uporządkowanie przestrzeni i wykorzystanie każdego wolnego centymetra.