Poradnik

Jak usunąć naklejkę z drewnianych mebli?

Problem uporczywych, niedających się odkleić nalepek „zdobiących” nasze meble, zna chyba każdy rodzic. Czas fascynacji naszych pociech naklejkami z bohaterami ulubionych kreskówek, szybko mija i przychodzi moment, kiedy wreszcie możemy się ich pozbyć. Bardzo często okazuje się jednak, że wcale nie jest to tak proste zadanie, jak nam się wydawało. Jak więc sprawić, żeby usuwanie naklejek było szybkie, skuteczne i bezpieczne dla naszych mebli?

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie; Jak usunąć naklejki z mebli, aby nie zniszczyć ich powierzchni?

SZAFY i GARDEROBY DREWNIANE (91)

MEBLOŚCIANKI DREWNIANE (19)

DREWNIANE KOMODY (31)

STOLIKI I SZAFKI NOCNE (4)

Jeśli chcemy uniknąć uszkodzenia powierzchni mebli, unikajmy zbyt intensywnego szorowania czy zdrapywania naklejek, gdyż może się to skończyć porysowaniem mebli, a tego zdecydowanie nie chcemy. Warto unikać też zbyt mocnych środków chemicznych. W sklepach budowlanych znaleźć możemy środki chemiczne dedykowane do usuwania pozostałości kleju np. po taśmach malarskich.

  • Jeśli wybierzemy właśnie taki sposób usunięcia naklejki zalecamy, żeby przed bezpośrednim nałożeniem preparatu na miejsce docelowe, czyli naklejkę, której chcemy się pozbyć, zrobić mały test na mało rzucającej się części mebla. Posmarujmy maleńki fragment naszego mebla, najlepiej z tyłu lub od wewnętrznej jego strony, pozostawmy na kilka minut i sprawdźmy, czy miejsce te nie zostanie w żaden sposób uszkodzone, np. czy środek nie spowoduje odbarwienia w miejscu, w którym został nałożony, nie zmatowi go czy nie spulchni nawierzchni. Dopiero po wykonaniu takiego eksperymentu, jeśli nic niepokojącego się nie wydarzyło, możemy podjąć próbę usunięcia niechcianej naklejki sprawdzonym preparatem, ściśle przestrzegając zaleceń producenta. Sam proces usuwania takiej naklejki jest banalnie prosty. Zazwyczaj należy nanieść niewielką ilość środka na szmatkę, rozprowadzić na powierzchni naklejki, odczekać kilka minut, aż klej się rozpuści i zetrzeć pozostałości szorstką stroną gąbki.
Co w przypadku kiedy nie mamy pod ręką środków chemicznych, a musimy pozbyć się naklejki?

Domowe sposoby na usunięcie naklejki z mebli.

Pierwsze co przychodzi mam do głowy, gdy myślimy o tym, jak ściągnąć naklejkę z mebla, to nasze paznokcie. Jest to jednak dość ryzykowny plan, ponieważ poza zniszczeniem naszego manicure niestety ulec zniszczeniu może także mebel. Istnieje duże ryzyko, że pozostawimy ślady, których naprawa będzie praktycznie niemożliwa.

Czym więc odkleić naklejkę?

  • Sprawdzonym środkiem, który doskonale radzi sobie z klejem, jest tłuszcz, który z całą pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Każdy z nas posiada olej, masło czy nawet majonez. Jak to zrobić? Sprawa jest dziecinnie prosta. Analogicznie jak w przypadku środków chemicznych, nanosimy olej, majonez lub masło grubszą warstwą na naklejkę, której chcemy się pozbyć, czekamy około 30 minut, aż tłuszcz sprawi, że warstwa kleju odspoi się od mebla, następnie staramy się delikatnie, aby nie zostawić rys, cienką szpatułką, podważyć naklejkę, gdy ta odejdzie, wystarczy pozbyć się tłustego filmu, który pozostał na meblu. Takie sposób najlepiej sprawdzi się na meblach lakierowanych, olejowanych czy pokrytych okleiną. Nie powinno zostać na nich trwałych, tłustych śladów.
  • Kolejny domowy sposób na usunięcie nalepki z mebla, wymaga zastosowania strumienia ciepłego powietrza, dlatego potrzebna będzie nam suszarka. Patent polega na tym, że przez kilka minut nagrzewamy naklejkę, kierując nawiew ciepłego powietrza wprost na nią. Klej podgrzany do odpowiedniej temperatury powinien puścić, a przy pomocy nożyka, pęsety czy innego płaskiego narzędzia podważymy naklejkę i ją usuniemy. Możemy także spróbować podgrzania naklejki przez ścierkę za pomocą żelazka. Na naklejkę kładziemy ściereczkę i prasujemy żelazkiem w miejscu, w którym się znajduje, aż będzie dobrze nagrzana. Usunięcie naklejki wygląda tak samo, jak w przypadku użycia suszarki.

Jak usunąć resztki kleju?

Co w przypadku kiedy usunęliśmy naklejkę, a na meblu nadal widoczne są pozostałości kleju? Nie możemy tego tak zostawić, gdyż co prawda szpecącej naklejki już nie ma, ale lepki klej będzie przyciągał kurz, brud oraz wszelkie zanieczyszczenia, i z czasem an naszym meblu pojawi się nieestetyczna, brudna plama.

  • Usuwanie pozostałości kleju z mebli, warto spróbować przeprowadzić przy pomocy zmywacza do paznokci (ale unikaj środków na bazie acetonu). Aceton to bardzo mocny środek, który może uszkodzić powłokę mebla, dlatego jeśli chcesz użyć środka w którego skład wchodzi wspomniany aceton, zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że tak jak w przypadku innych środków chemicznych, tak i w przypadku zmywacza, a także czystego acetonu, należy zrobić próbę odporności mebla na dany środek, aby nie zniszczyć powierzchni. Kiedy mamy już pewność, że możemy go śmiało użyć, możemy przystąpić do próby zmycia kleju z powierzchni.
  • Do tego celu możemy użyć także benzyny ekstrakcyjnej lub np. terpentyny. Środek aplikuj za pomocą nasączonego wacika lub gąbki.
  • Jeśli Twoje meble są bardzo delikatne i boisz się stosować jakichkolwiek środków, które niosą ryzyko zniszczenia ich, spróbuj użyć wody. Usunięcie naklejki przy pomocy wody może zabrać dużo czasu, gdyż należy przykładać mokrą gąbkę do naklejki, co jakiś czas intensywnie nią pocierając, skupiając się na miejscu, które pokryte jest nalepką, aby nie pozostawić rys na meblu, pamiętając jednocześnie o usuwaniu nadmiaru wody, aby nie dopuścić do spuchnięcia mebla.