Poradnik

Jak dbać o meble drewniane – porady, wskazówki.

 

Meble drewniane mogą trwać przez całe życie. Jednak niezależnie od jakości drewna jest podatne na ścieranie, zarysowania i zużycie w wyniku częstego użytkowania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w jak największym stopniu dbać o meble drewniane. Przy zakupie mebli drewnianych producent zapewni instrukcje czyszczenia i konserwacji. Musisz je zrozumieć i postępować zgodnie z instrukcjami. Poniżej wymieniliśmy 6 najlepszych wskazówek, jak utrzymać meble w najlepszym stanie.

 

Nie znęcaj się nad meblami

Zawsze, gdy trzymasz szklane naczynia, kubki lub jakikolwiek gorący lub zimny przedmiot na drewnianych stołach, używaj podstawek i nigdy nie umieszczaj ich bezpośrednio na powierzchni bez podkładania pod nią obrusu. Na powierzchnię można położyć podkładki, aby zabezpieczyć powierzchnię mebla przed zabrudzeniem.

 

Unikaj wystawiania mebli na elementy zewnętrzne

Czynniki naturalne, takie jak deszcz i światło słoneczne, mogą negatywnie wpłynąć na jakość mebli. Mimo to należy je traktować poważnie i trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego, kominków, otworów wentylacyjnych itp., ponieważ ciepło i światło wpłyną na ich żywotność.

 

Regularne wycieranie kurzu przynosi również efekty

Unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu i brudu tworzą cienką warstwę drewna, która uszkadza i rysuje powierzchnię. Niszczy również jego naturalny połysk. Twoi goście również nie chcieliby widzieć cienkiej warstwy kurzu pokrywającej Twoje meble. Dlatego od czasu do czasu należy wycierać meble miękką ściereczką. Nie używaj szorstkich materiałów do czyszczenia powierzchni, ponieważ mogą one powodować zarysowania.

 

 

Zachowaj świeży zapach drewna

Czasami stare meble wydzielają nieprzyjemny zapach. Aby pachniały świeżo, posyp je odrobiną sody oczyszczonej. W komorze i szufladzie można umieścić patelnię wypełnioną węglem drzewnym, która pochłonie zapach wydzielany przez mebel. Pamiętaj, że nawet przy najlepszej pielęgnacji i konserwacji meble i różne rzeczy łatwo się rozpadają.

 

Ponowne olejowanie i woskowanie suchego drewna

Jeśli zauważysz, że meble stają się zbyt suche, możesz je ponownie naoliwić. Wykonaj poniższe czynności, aby ponownie uzyskać piękną powierzchnię mebla:

  • Wyczyść powierzchnię wilgotną szmatką i łagodnym mydłem lub detergentem.
  • Natychmiast wyczyść go na sucho.
  • Teraz nałóż olej do mebli i pozwól meblom nasączyć się przez około 15 minut.
  • Po tym, jeśli zdecydujesz się na nałożenie jakiejkolwiek warstwy ochronnej, pozostaw olej na dzień, zanim przystąpisz do nakładania innego rozwiązania.

Jeśli masz zamiar woskować powierzchnię mebla, proces jest nieco inny.

  • Po oczyszczeniu powierzchni wilgotną szmatką i łagodnym mydłem nałóż warstwę wosku i rozprowadź mieszaninę po całej powierzchni.
  • Nie trzymaj wosku dłużej niż 20 minut.
  • Usuń nadmiar wosku z powierzchni wycierając go czystym padem.
  • Teraz wypoleruj miękką szmatką, aż powierzchnia będzie gładka.

Czasami samo odkurzanie nie pomaga i trzeba regularnie czyścić powierzchnie, aby zachować naturalne wykończenie przyszłych powierzchni. Nigdy nie używaj uniwersalnych środków czyszczących, które są łatwo dostępne na rynku. Niszczą drewniane wykończenie mebli. Zwykle pomaga czyszczenie wilgotną szmatką i łagodnym detergentem do naczyń. Po wyczyszczeniu powierzchni wilgotną ściereczką wytrzyj ją miękką, suchą ściereczką.