Poradnik

Urządzamy pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym

Pokój dla przedszkolaka powinien stanowić połączenie bezpiecznej przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku z miejscem do zabawy, a także nauki. Kilkulatek ma już inne potrzeby niż młodsze dziecko, dlatego, kiedy pociecha osiągnie wiek 3-4 lat, pomyślmy o przearanżowaniu jego przestrzeni tak, aby sprzyjała jak najlepszemu rozwojowi dziecka oraz dobremu samopoczuciu.

Dzieci w wieku przedszkolnym są z reguły bardzo kreatywne i aktywne podczas zabawy i innych codziennych czynności. Dlatego często zmieniają coś w swoim królestwie i lubią je samodzielnie upiększać. Na tym etapie rozwoju dziecka raczej nie opłaca się inwestować w bardzo drogie wyposażenie pokoju, ponieważ meble i inne akcesoria mogą łatwo ulec zniszczeniu podczas kreatywnych zabaw, a poza tym, gdy dziecko wejdzie w wiek szkolny, jego potrzeby zmienią się diametralnie. Najważniejsze jest to, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i wygodę oraz odpowiednie warunki do zabawy i rozwoju. Aby dobrze wyposażyć pokój dla przedszkolaka, wcale nie trzeba wydawać majątku. Sprawdź, jak urządzić pokój dla kilkulatka.

Kanapa COSMO rozkładana niebieska
2 075,00 
Pufa PIŁKA 90L biało czarna 351,00 

Kolory i aranżacja przestrzeni w pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym.

Pokój dla przedszkolaka powinien łączyć ze sobą dwie funkcje- wypoczynkową i kreatywną. Przestrzeń wypoczynkowa będzie dedykowana spaniu oraz odpoczynkowi. Natomiast w przestrzeni kreatywnej dziecko będzie się bawić, uczyć i rozwijać.

Pamiętajmy, że dziecko w wieku przedszkolnym ma swoje zdanie, gusta i zainteresowania, które powinniśmy uwzględnić podczas urządzania jego pokoju. Pozwólmy maluchowi współuczestniczyć w wyborze mebli i dodatków, a także ich rozmieszczeniu w pokoju i wyborze dominujących kolorów i wzorów. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zastosowanie bezpiecznych rozwiązań, a w kwestii samego wystroju czy stylu, w jakim urządzony jest pokoik, kierujmy się przede wszystkim tym, aby dziecko było zadowolone i czuło się w swoim pokoju dobrze.

W pokoju dla przedszkolaka możemy sobie pozwolić na znacznie intensywniejsze barwy niż w pokoju dla niemowlaka, gdzie wskazane były raczej spokojne wyciszające kolory.

Ściany możemy pomalować farbą lub położyć na nie tapetę, fototapetę czy przykleić naklejki ścienne. Wskazane są nasycone stymulujące kolory, jednak trzeba pamiętać, żeby zachować umiar w ich stosowaniu. Nie pokrywajmy wszystkich ścian farbą czy tapetą w intensywnym kolorze. Wystarczy jedna lub dwie ściany z mocniejszymi akcentami, a pozostałe powinny mieć spokojniejsze równoważące kolory- koniecznie powinniśmy je zastosować w części sypialnej pokoju dziecka.

Warto także skorzystać z dostępnych w wielu różnych wzorach pięknych tapet do pokojów dziecięcych. Ich wybór jest ogromny. Znajdziemy wśród nich takie z motywami ze znanych bajek czy z typowo dziewczęcymi lub chłopięcymi wzorami.

Meble do pokoju przedszkolaka

Podstawowe meble, jakie powinny znaleźć się w pokoju dziecka w wieku przedszkolnym to:

1. Łóżko dla dziecka

Wielkość łóżka dopasowujemy do wzrostu dziecka, pamiętając, aby zostawić odpowiedni zapas, ponieważ okres przedszkolny jest czasem intensywnego wzrostu malucha. Idealnym rozwiązaniem będzie łóżko, którego stelaż może rosnąć razem z dzieckiem. Dzięki temu, nawet gdy dziecko sporo urośnie, nie będziemy musieli kupować nowego łóżka. Możemy po prostu rozsunąć stelaż i wymienić materac na nowy nieco większy.

Pamiętajmy o starannym wyborze materaca, który jest bardzo ważny nie tylko dla wygody dziecka, ale również dla zdrowia jego kręgosłupa. Jeśli nasza pociecha ma wady postawy lub inne problemy zdrowotne, najlepiej przed zakupem materaca poprosić o radę doświadczonego fizjoterapeutę lub lekarza.

Przy zakupie łóżka dla przedszkolaka koniecznie zwróćmy też uwagę na to, czy mebel jest opatrzony wymaganymi certyfikatami bezpieczeństwa. Powinien on mieć atest PZH. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że mebel jest bezpieczny, a przy jego produkcji używano nietoksycznych sprawdzonych materiałów.

2. Szafki oraz półki dla dziecka

Choć niektórzy rodzice przechowują ubrania dziecka we wspólnej dużej rodzinnej szafie czy garderobie, to zdecydowanie warto jednak zdecydować się na pełne umeblowanie już w pokoju dla kilkulatka. Dzięki temu dziecko będzie miało wszystko pod ręką, a także nauczy się jak dbać o swoje rzeczy oraz utrzymywać porządek w swoim najbliższym otoczeniu.

W pokoju dla przedszkolaka warto więc ustawić:

  • szafę na ubrania,
  • mniejsze szafki jak na przykład niewielka szafka nocna koło łóżka,
  • półki na zabawki, książki i drobiazgi.

3. Stolik dla dziecka

Jego wielkość i wysokość dostosowujemy do wzrostu oraz potrzeb dziecka. Na blacie stolika stawiamy wszelkie niezbędne maluchowi do zabawy i nauki akcesoria takie jak kredki, pisaki, farbki, plastelinę, kolorowanki, bloki rysunkowe, papier kolorowy.

Przydadzą się tutaj różnego rodzaju pudełeczka i przyborniki do przechowywania wszystkich przyborów plastycznych i innych niezbędnych drobiazgów. Pomogą one nauczyć dziecko, że zawsze po skończonej zabawie powinno uporządkować swoje rzeczy.

Wiek przedszkolny to jeden z najintensywniejszych okresów w życiu dziecka. Maluch jest wtedy bardzo kreatywny, aktywny i dużo eksperymentuje. W wyniku zabawy zarówno meble, jak i ściany, podłoga czy inne elementy w pokoju dziecka mogą ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. To zupełnie naturalna kolej rzeczy. Dlatego lepiej nie inwestować w bardzo drogie mebelki dla kilkulatka.

Wybierzmy bezpieczne certyfikowane i ładne meble, ale w rozsądnej cenie. Idealnie sprawdzą się na przykład tak zwane meble modułowe czy systemowe o raczej uniwersalnym designie, które mogą rosnąć razem z dzieckiem, na przykład stolik lub biurko, które można podwyższyć, bądź łóżko, którego stelaż można rozsunąć, aby je powiększyć. Dzięki takim rozwiązaniom łatwo nam będzie dopasowywać meble na bieżąco do zmieniających się potrzeb kilkulatka, ale również bez problemu wymienimy część mebli na nowe pasujące stylem do tych, które mogą posłużyć maluchowi jeszcze przez kilka lat.