Poradnik

Styl Prowansalski – twoja mała sielanka.

Każdy z nas zapewne miał moment, w którym szukał stylu wystroju wnętrz dla siebie.

Istnieją wystroje, które łączą ze sobą wiele różnych styli, jednak najprościej jest, gdy decydujemy się na jeden konkretny. W tym i kilku następnych artykułach postaramy się wam przedstawić obecnie dominujące rodzaje wystrojów, nie tylko byście mogli je poznać, ale też byście wiedzieli jakie elementy mogą go wprowadzić do waszych wnętrz.

Dzisiejszym tematem jest styl Prowansalski.

Wywodzi się on z okolic pod Paryżem, bardzo często kojarzony z francuską wsią. Styl ten najczęściej opiera się o biel i jasne wnętrza. Jednym ze sztandarowych elementów tego stylu, jest naprawdę liczna obecność drewnianych lub mebli stylizowanych na drewno. Do tego sufit i podłoga wykonane z drewna, co daje spotęgowany efekt naturalnego wiejskiego domu. Kolejną rzeczą wartą uwagi, gdy mówi się o tym stylu, to obecność jasnych kolorów i licznych motywów roślinnych. Pośród tych kolorów znajdziemy lawendę, jasne błękity, niemal białe szarości, w niektórych przypadkach nawet delikatny pudrowy róż. Natomiast motywy roślinne jakie najczęściej można spotkać to róże, lawenda i polne kwiaty. Najłatwiej zauważalnym elementem stylu prowansalskiego jest nacisk na meble w stylu „vintage”, które nieraz mogą zyskać drugie życie trafiając do naszego salonu z aukcji lub rodzinnego poddasza. Jako że styl prowansalski kładzie też nacisk na naturę, to wszelkiego rodzaju materiały jak len i ceramika są jak najbardziej mile widziane. Elementy mebli jak np. mosiężne bądź metalowe klamki są częstym dodatkiem komód i szafek w tym stylu. Przechodząc do kwestii dodatków do naszego wystroju, wysoce popularne są delikatne koce, narzuty, makatki, czasem nawet własnoręcznie dziergane bieżniki. Szczęśliwie dla tych, którzy przepadają za olejkami zapachowymi lub świecami, styl prowansalski często pokazuje je jako dodatki nie tylko estetyczne, ale też tworzące dodatkową atmosferę. Na koniec warto wspomnieć, że powinniśmy pamiętać o jednym z najprostszych, ale też najbardziej symbolicznych dodatków jakimi są zioła i kwiaty.

Styl prowansalski stanowi dla wielu ludzi małe okno wypoczynkowe od zgiełku miasta. Mamy nadzieję, że gdy postanowicie właśnie w tym stylu urządzić swoje mieszkania, bądź domy, to uda się wam stworzyć wasz własny kawałek Prowansji.

logo
Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.