Poradnik

Styl boho – artystyczny nieład? Czy współczesny geniusz?

Patrząc na zdjęcia tego wystroju w Internecie można odnieść wrażenie, że styl ten jest jedynie paskudnym bałaganem w czyimś mieszkaniu. Patrząc jednak bliżej, możemy dostrzec sens i powiązanie między konkretnymi elementami wybranymi do wystroju.

Boho? Co to znaczy?
Nazwa Boho wywodzi się od słowa „la boheme” co oznacza cyganeria, kojarzone z tzw. Cyganerią artystyczną łamiącą obowiązujące normy dotyczące zarówno zachowań, wyglądu jak i sztuki.

Nazwa samego stylu i jego pochodzenie w dużym stopniu oddają to co ten styl reprezentuje. Cechują go pstrokate i różnokolorowe wnętrza, z licznymi i kolorowymi dodatkami.

Mówiąc jednak mniej ogólnie o tym stylu, jeśli chcemy urządzić mieszkanie bądź konkretny pokój w tym stylu musimy pamiętać o następujących rzeczach. Ściany warto pomalować na jeden kolor by ustanowić solidną bazę pod pozostałe z elementów. Jeśli czujemy przypływ inspiracji np. kulturą wschodnią, co jest dość modne w tym sezonie, możemy zamieścić na ścianie motywy takie jak mandale lub motywy roślinne w dowolnym odcieniu. We wnętrzach określonych mianem stylu boho mile widziane jest przełamywanie konwenansów, dlatego też przy wyborze mebli warto nie obawiać się stołu w stylu vintage, któremu w tym samym pokoju towarzyszy nowoczesny narożnik z pikowanymi oparciami. Jednak to nie koniec budowania aranżacji wnętrza boho, to co jeszcze zagościć może w takim stylu, to poduszki, koce oraz narzuty w różnych kolorach i o różnych wzorach. Wśród ciekawych rzeczy jakie warto wiedzieć o tym stylu, często jego istotną częścią jest patchwork, czyli tzw. Obiekty z ozdobnymi łatkami lub szwami. Tego typu akcenty dla młodszych mogą krzyczeć „new retro”, a dla starszych mogą przywoływać wspomnienia wprost z lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Styl ten jest również gratką dla tych, którzy kochają motywy roślinne i ludowe, są one mile widziane zarówno na dodatkach jak i meblach, warto więc popytać dziadków bądź znajomych z innych zakątków kraju czy nie mają na zbyciu kilku makatek, serwetek bądź kilimów.

Próbując wprowadzić boho do swoich wnętrz, warto mieć na względzie, że nie narzuca nam on konkretnych wytycznych. Styl ten daje swoistą wolność artystyczną w kreowaniu własnego otoczenia, stąd, jeśli właśnie takie podejście do wystroju przemawia do was najmocniej, warto go wypróbować.

Masz pytania? zadzwoń do nas. Pomożemy w wyborze i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

4 thoughts on “Styl boho – artystyczny nieład? Czy współczesny geniusz?

  1. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  2. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  3. Registrasi pisze:

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  4. Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *